Data publikacji: 2023-05-18
Link sponsorowany

Jakich uprawnień potrzebuje zawodowy kierowca?

Podstawą do starania się o zostanie kierowcą zawodowym jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Nie można przystąpić do kursów na prawo jazdy na samochody ciężarowe bez uprawnień na samochody osobowe. Od tego wszystko się zaczyna. Umożliwia nam to staranie się o zdobycie kolejnych kategorii w szczeblu naszej kariery, aby zostać kierowcą zawodowym wtedy możemy ubiegać się o prawo jazdy kat takich jak C, C+E czy D. Kto może zostać kierowcą? Jakich uprawnień potrzebuje zawody kierowca? Czy wymagane jest świadectwo kwalifikacji, jakie są świadectwa kwalifikacji zawodowej? Czy należy przystąpić do egzaminu państwowego? Jakie badania przeprowadza się dla kierowców posiadających prawo jazdy kat C, D itp.? Jakie badania lekarskie są wymagane? Jakie są szkolenia zawodowe? Ile zarabia kierowca tira?

świadectwo kwalifikacji zawodowej,

Aby uzyskać prawo jazdy kat B do egzaminu teoretycznego i praktycznego można podejść, gdy ma się ukończone 18 lat – przy czym szkolenie przygotowawcze można rozpocząć na 3 miesiące przed 18 urodzinami oraz posiadać zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami osobowymi. Najpierw należy ukończyć kurs prawa jazdy kat B. Aby kierować pojazdami ciężarowymi potrzebne są dodatkowe uprawnienia, samo prawo jazdy nie wystarczy.

Przeczytaj również: Transport morski — kluczowy element globalnego łańcucha dostaw

Dokumenty niezbędne do przewozu osób lub rzeczy w transporcie drogowym:

 • prawo jazdy kat C, C+E lub D, D+E,

 • Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej,

 • orzeczenie z badań psychologicznych,

 • orzeczenie z badań lekarskich.

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej

Świadectwo kwalifikacji zawodowej to dokument potwierdzający uzyskanie uprawnień do wykonywania przewozu rzeczy lub przewozu osób w ramach prawa jazdy kategorii C, C+E lub D, D+E (kod 95). Wymagania oraz obowiązki i terminy dokonywania wpisów kodu 95 do prawa jazdy reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Najpierw należy uzyskać orzeczenie lekarskie i psychologiczne, dopuszczające do wykonywania zawodu kierowcy oraz w związku z nowelizacją ustawy – pobranie profilu kierowcy zawodowego (PKZ) w Wydziale Komunikacji. Badania muszą być wykonane przez lekarza specjalistę, składają się z określonych badań lekarskich- które różnią się w zależności od kategorii prawa jazdy jak i od tego od tego, czy są to badania wstępne, czy okresowe.

Testy psychologiczne kierowcy zawodowego

Kandydat na kierowcę zawodowego przechodzi testy psychologiczne, kluczowym jest pozytywny wynik badania, który uprawnia go do podjęcia pracy w zawodzie kierowcy. Badania te mają na celu potwierdzenia lub wykluczenie kandydata na tle psychologicznym, uniemożliwiające prowadzenie pojazdów.

Kurs na przewóz rzeczy i osób organizowany jest przez ośrodki szkoleniowe wpisane w rejestr Urzędów Wojewódzkich. Świadectwo to można uzyskać zdając egzamin państwowy, poprzedzony odbyciem odpowiedniego specjalistycznego szkolenia.

Rodzaje szkoleń w zależności od posiadanych uprawnień:

 • kwalifikacja wstępna obowiązkowa dla kierowcy, który w momencie uzyskania prawa jazdy nie ukończył 21 roku życia (łącznie trwa 280 godzin) dotyczy kierowców posiadających prawo jazdy kategorii C , C+E, zakończona jest egzaminem państwowym;

 • kwalifikacja wstępna przyspieszona obowiązkowa dla kierowcy, który zdobył uprawnienia po 10 września 2009 r. posiadając już co najmniej 21 lat. (łącznie trwa 140 godzin), należy na koniec zdać egzamin; kwalifikacja wstępna przyspieszona - dotyczy kierowców posiadających prawo jazdy kategorii C / C+E;

 • kwalifikacja wstępna uzupełniająca i kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona – przeznaczona dla osób, które ukończyły kurs i chcących rozszerzyć ją o uprawnienia na pozostałe grupy kategorii prawa jazdy;

 • szkolenie okresowe (kod 95) przeznaczone jest dla kierowców, którzy zdobyli prawo jazdy przed 10 września 2009 r. lub odnawiają uprawnienia po raz kolejny. W ramach szkoleń okresowych kierowca może przedłużyć ważności prawa jazdy kategorii D1, D1 + E, D lub D + E, C1, C1 + E, C lub C + E, co oznacza ponowne wpisanie kodu 95 z datą ważności do dokumentów kierowcy.

kierowca zawodowy

Świadectwo kwalifikacji uzyskuje się po zdaniu egzaminu. Szkolenie należy ponawiać, co 5 lat dlatego należy ukończyć szkolenie okresowe. W przypadku osób, które musiały odbyć kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną następnie regularnie należy wykonać szkolenie okresowe co 5 lat. Badania lekarskie — okresowe kierowca wykonuje co 5 lat, a gdy ukończy 60 lat co 30 miesięcy. Obowiązek skierowania kierowcy na badania zarówno lekarskie jak i psychologiczne spoczywa na pracodawcy. Niektórzy kierowcy są wyłączeni z ustawowego obowiązku posiadania świadectwa kwalifikacji zawodowej zgodnie z art. 39a ust. 3 Ustawy o transporcie drogowym. Dodatkowe kursy i szkolenia pozwalają na podniesienie kwalifikacji i uprawnień.

Profil kierowcy zawodowego

Od 6 kwietnia 2022 roku dokument ten jest niezbędny do rozpoczęcia kursu na kwalifikacje kierowcy zawodowego oraz późniejszego podejścia do egzaminu! PKZ. To elektroniczny i indywidualny numer każdego kierowcy zawodowego. Dokument ten jest na bieżąco aktualizowany. Profil kierowcy zawodowego zawiera dane personalne kierowcy, informacje o przebytych badaniach lekarskich i psychologicznych, a także informacje o zdobytych dotychczas kwalifikacjach kierowcy zawodowego.

O dokument może ubiegać się kierowca, który planuje rozpocząć:

 • kurs kwalifikacji wstępnej,

 • kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej,

 • kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej,

 • kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej,

 • szkolenie okresowe.

O Profil Kierowcy Zawodowego można starać się na 3 sposoby:

 • osobiście, w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania,

 • pocztą, wysyłając dokumenty na adres urzędu,

 • jeżeli wydział komunikacji oferuje taką możliwość przez Internet, za pośrednictwem ePUAP.

Wyrobienie karty kierowcy

Wyrobienie karty kierowcy jest absolutnie niezbędne do prowadzenia pojazdów, wyposażonych w tachograf cyfrowy. Tachograf cyfrowy to urządzenie pomiarowe, które musi być zamontowane we wszystkich pojazdach o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Dotyczy to samochodów zarówno dostawczych, ciężarowych jak i samochodów osobowych jeśli przewożą więcej niż dziewięć osób. Do wyjątków zaliczamy pojazdy rolnicze i leśne. Samochód wyposażony w tachograf cyfrowy umożliwia identyfikację kierowcy i przypisywanie mu informacji na temat przejazdów zarejestrowanych przez niego. Żeby uzyskać kartę kierowcy, wymagane jest posiadanie uprawnień stosownych do prowadzenia danego rodzaju pojazdu.

Uprawniające do przewozu materiałów niebezpiecznych ADR

Warto zainwestować w siebie podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe, posiadając prawo jazdy kategorii C/C+E można zapisać się na dodatkowe kursy, które pozwolą na podniesienie naszych kwalifikacji i uzyskać odpowiednie uprawnienia Jedną z opcji jest szkolenie dla kierowców uprawniające do przewozu materiałów niebezpiecznych ADR. Szkolenie podstawowe uprawniające nas do przewozu materiałów niebezpiecznych można już ukończyć będąc posiadaczem prawa jazdy z kategorią B. Kurs składa się z dwóch części podstawowej i specjalistycznej. Po skończonym szkolenia należy przystąpić do egzaminu w formie testowej. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, dostajemy zaświadczenie ADR, które uprawnia do przewozu materiałów klasyfikowanych jako niebezpieczne w transporcie krajowym jak i zagranicznym. Zaświadczenie ADR jest honorowane we wszystkich krajach Europy.

Kurs HDS, czyli Hydrauliczny Dźwig Samochodowy

Ukończenie szkolenia jest kolejnym elementem poszerzającym nasze kwalifikacje a co za tym idzie zwiększa szanse na zatrudnienie w firmie transportowej. umiejętność obsługi Hydraulicznego Dźwigu Samochodowego są przydatne zarówno zawodowym kierowcom w dużych firmach, przydają się również prywatnym właścicielom jednoosobowych przedsiębiorstw usługowych. HDS to jedno z częściej wykorzystywanych urządzeń w transporcie drogowym . Umiejętność obsługi takiego sprzętu pozwala nie tylko na dokonywanie przewozów, ale też umożliwia ich załadunek bez konieczności korzystania z dodatkowych urządzeń. Kurs kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym przed Inspektorem Urzędu Dozoru Technicznego.

Zawód kierowcy ma swoje zalety i wady

Duża część kierowców zawodowych zaczyna swoją przygodę z transportem drogowym jako kierowca busa. Jest to dobre posunięcie dla osób planujących zostać kierowcą zawodowym. Można wówczas nabrać doświadczenia jazdy w charakterze kierowcy zawodowego na trasach krajowych jak i międzynarodowych, bez konieczności ponoszenia sporych kosztów na nowe uprawnienia. Poza tym można sprawdzić czy taka forma pracy jest dla nas odpowiednia.

Zanim podejmiemy odpowiednie kroki, aby zostać kierowcą zawodowym należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Na kierowców zawodowych czeka sporo wyrzeczeń, na które nie każdy człowiek jest w stanie sobie pozwolić. Jest to praca praktycznie rzecz ujmując całodobowa. Kierowca który zjeżdża na odpoczynek, przeważnie nie opuszcza swojej ciężarówki na długo, często śpi w kabinie i w niej przyrządza sobie posiłki. Samotność w trasie i rozłąka z rodziną to chyba największy minus pracy kierowcy.

kierowcy tira,

Od kierującego samochodem ciężarowym wymaga się ciągłego skupienia, koncentracji i uwagi. Wszystko po to, aby dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Kierowca ciężarówki pracujący w w międzynarodowej firmie spedycyjnej pokonuje często długie trasy, zajmujące mu kilka dni, a nawet kilka tygodni.

Do zadań kierowcy należy również dbanie o stan techniczny auta. Ważna jest również wytrzymałość fizyczna, bowiem ciągłe siedzenie w jednej pozycji naraża na kontuzje, głównie bóle kręgosłupa i kolan. Kierowcy również są odpowiedzialni za odpowiednie zabezpieczenie towarów oraz czuwanie nad ich bezpieczeństwem przez czas transportu.

Niewątpliwym plusem takiej formy zarobkowania, oprócz samych zarobków, jest przede wszystkim możliwość podróżowania przy okazji wykonywania pracy. Dla osób ceniących sobie częste zwiedzanie nowych miejsc może to być dobry sposób na łączenie pracy z hobby.

Udostępnij artykuł:
STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES

Korzystamy z plików cookies w celu dostosowania serwisu do Twoich potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Akceptuję pliki cookies