NIP Wyszukiwarka to narzędzie umożliwiające wyszukiwanie podmiotów gospodarczych
w ramach wortalu OWG na podstawie indywidualnego numeru NIP.
Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) jest to unikalny, 10-cyfrowy numer identyfikacyjny nadawany polskim obywatelom przez organy podatkowe w Polsce od 1995 roku. Kod NIP wydawany jest dla każdej osoby prawnej lub osoby fizycznej, wykonującej działalność gospodarczą. Osoba fizyczna może posiadać tylko jeden numer NIP. Każdy z tych numerów jest inny, natomiast każda z jego cyfr ma określone znaczenie. NIP wykorzystywany jest do identyfikacji podatników w celach podatkowych oraz przy realizacji formalności urzędowych w bankach, organach administracji rządowej oraz samorządowej, jak również w instytucjach kontroli skarbowej i u przedstawicieli Najwyższej Izby Kontroli. W Polsce każdy z podatników zobowiązany jest do posiadania numeru NIP.
Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) składa się z 10 cyfr. Pierwsze trzy cyfry tego numeru to prefiks "PL", który określa kod urzędu, który nadał numer NIP, sześć kolejnych, są to cyfry nadane losowo. Ostatnia z cyfr to tak zwana cyfra kontrolna, która to służy do weryfikacji poprawności przetwarzanych danych, za pomocą specjalnego algorytmu.
Numer NIP tworzy się w ten sposób, żeby po dokonaniu obliczenia kontrolnego nie otrzymać wyniku, który równy jest 10. Jeśli jednak taki wynik otrzymamy - oznacza to, że numer NIP nie jest prawidłowy i nie został on nadany przez urząd skarbowy.
W celu sprawdzenia, czy dany Numer Identyfikacji Podatkowej jest prawidłowy, należy dokonać następujących czynności:
Do roku 2012 każdy podatników musiał posiadać numer NIP. Przepisy jednak zostały zmienione i dziś wszyscy, oprócz przedsiębiorców, mogą posługiwać się numerem PESEL.
Numer PESEL - jest używany w przypadku osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej lub takich, które nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT natomiast numer NIP - jest wykorzystywany w przypadku, gdy osoba prowadzi działalność gospodarczą oraz jest czynnym podatnikiem VAT, płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Numer NIP przyznawany jest przez naczelnika urzędu skarbowego, w ciągu trzech dni roboczych od otrzymania wniosku o nadanie tego numeru. W celu uzyskania numeru NIP wystarczy, założyć działalność gospodarczą przez internet przez złożenie wniosku CEIDG-1 na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Żeby to zrobić, można skorzystać z profilu zaufanego lub niektórych banków. Przyznanie NIP jest bezpłatne. Numer ten pozostaje niezmienny, nawet w przypadku zawieszenia czy likwidacji działalności gospodarczej. Osoba fizyczna, która uzyskała już kiedyś numer NIP, nie może ubiegać się o nowy i korzysta z tego samego numeru w przyszłości.
NIP nadawany jest przez naczelnika urzędu skarbowego, który jest właściwy dla obszaru działalności danej firmy. Nadanie numeru NIP jest bezpłatne.
Osoba posiadająca numer NIP ma obowiązek zgłosić każdą zmianę dotyczącą informacji zawartych w CEIDG-1 lub w urzędzie skarbowym, czyli, gdy zmienia np. nazwę firmy, nazwisko, adres zamieszkania lub miejsce wykonywanej działalności. Zmiany takie muszą być zgłoszone do urzędu skarbowego w ciągu 7 dni od ich dokonania, na formularzu VAT-R lub PIT-28 w zależności od rodzaju działalności gospodarczej.
Tak, jednak w bardzo wyjątkowych sytuacjach, na przykład, gdy:
Przypadku, gdy do rejestracji użyto nieprawdziwe dane, nadany numer NIP może zostać unieważniony.
Liczby te nie powinny być używane zamiennie. Przedsiębiorcy powinni stosować numer identyfikacji podatkowej (NIP) wyłącznie w dokumentach związanych bezpośrednio z działalnością ich firmy. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, powinny używać numeru PESEL.
Głównym sposobem sprawdzenia wiarygodności potencjalnego partnera biznesowego lub pracodawcy jest zweryfikowanie numeru NIP. Dzięki serwisowi owg.pl jest to łatwe do zrobienia za pomocą wygodnej wyszukiwarki podmiotów po numerze NIP, która jest przedstawiona powyżej. Wystarczy wpisać numer NIP lub nazwę firmy.
W profilu firmy dostępne są informacje takie jak dane rejestrowe, dane kontaktowe, ocena wiarygodności, powiązania, wpisy do KRS, flota, biała lista oraz przetargi.
Na profilu firmy dostępne są informacje takie jak dane rejestracyjne, dane kontaktowe, sprawozdania finansowe, wskaźniki finansowe (np. zysk lub strata brutto) oraz informacje o dotacjach przyznanych firmie. Dodatkowo można znaleźć wiarygodne opinie klientów.
W przypadku firm zagranicznych należy skorzystać z systemu VIES, czyli systemu wymiany informacji o VAT, który działa na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
Każdy podatnik, który ma obowiązek płacenia podatku dochodowego oraz podatku VAT, jest uznawany za czynnego płatnika VAT. Dotyczy to także podatników niezarejestrowanych w rejestrze VAT prowadzonym przez urząd skarbowy.
Dzięki owg.pl wszystko jest niezwykle proste. Aby odnaleźć poszukiwaną firmę, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki NIP dostępnej na naszej stronie. W pole wyszukiwarki należy wpisać numer NIP lub nazwę przedsiębiorstwa, a następnie przejść do sekcji "Dane Rejestrowe".