W czym tkwi fenomen Google Scholar?
Myślą przewodnią Alexa Verstaka i Anuraga Acharya (specjalistów i założycieli Google Scholar) było stworzenie darmowego, szybkiego i prostego narzędzia przeszukującego olbrzymie zasoby Internetu, zwracającego precyzyjne odpowiedzi. Udało się im to w listopadzie 2004 r. kiedy to po raz pierwszy udostępniono użytkownikom Google Scholar w wersji beta.
Od tego czasu systematycznie zyskuje na popularności wśród badaczy naukowych, osób zainteresowanych szeroko rozumianą nauką oraz największych wydawnictw naukowych na świecie. Obecnie jest jednym z największych i najczęściej używanych narzędzi tego typu.
Czytaj również: Laptop dla Nauczyciela — jak działa i komu przysługuje?
Google Scholar — czym jest i do czego służy?
Specjalistyczna, darmowa wyszukiwarka internetowa Google Scholar (GS) umożliwia wyszukiwanie w prosty sposób dostępnej online literatury naukowej w bazach danych, zawierających wszelkie możliwe publikacje naukowe w różnych językach i ze wszystkich dziedzin w formie abstraktu lub pełnej wersji, tj. publikacje oryginalne, artykuły przeglądowe i kazuistyczne, metaanalizy i badania wtórne, listy do redakcji (a w tym recenzje, krytyki, polemiki), książki naukowe lub/i rozdziały w tych książkach.
Istotne jest to, że baza danych Google Scholar zawiera głównie treści online udostępniane nie tylko przez największe wydawnictwa na świecie, ale też przez wszystkie inne. Z tego powodu jest jedną z największych, jak nie największą bazą umożliwiającą wyszukania takich rekordów.
Ważne również jest to, że Google Scholar jest tak skonstruowany, aby każdy, nawet początkujący internauta mógł sobie poradzić z procesem wyszukiwania. Między innymi z tego też powodu jego interfejs do złudzenia powszechną wyszukiwarkę Google.
Jak włączyć Google Scholar?
W wyszukiwarce ogólnej wystarczy wpisać scholar.google.pl, a zostaniemy automatycznie przeniesieni na polskojęzyczną wersję tego narzędzia (opcja dla użytkowników, którzy sporadycznie, od czasu do czasu mają potrzebę wyszukać jakąś publikację naukową).
Dla użytkowników, którzy chcieliby mieć takie narzędzie pod ręką, udostępniono wtyczkę do przeglądarek "Przycisk Google Scholar", dzięki któremu z poziomu paska narzędzi mają bezpośredni dostęp do wszystkich opcji wyszukiwania publikacji naukowych w Internecie. Google zaleca stworzenie indywidualnego profilu w Google Scholar, gdzie do zarejestrowania i uruchomienia konta Google Scholar należy posiadać aktywną usługę poczty Gmail oraz przejść prosty, trzyetapowy proces rejestracyjny. W ten sposób użytkownik uzyskuje pełen dostęp i wszystkich opcji zaawansowanych, między innymi:
-
My profile — a w tym funkcja śledzenia cytowań i innych wskaźników (h-index);
-
My library — możliwość tworzenia własnych bibliotek, kolekcji czy list wyszukanych publikacji;
-
Alerts — funkcja tworzenia powiadomień przesyłanych na pocztę Gmail;
-
Metrics — możliwość śledzenia światowych trendów w naukometrii.
Jak szukać w Google Scholar?
Interfejs Google Scholar jest prosty, przejrzysty (do złudzenia przypomina główną wyszukiwarkę Google), a poruszanie się po nim bardzo intuicyjne. Na głównym planie znajduje się pasek wyszukiwarki do wpisania słów (słowa) kluczowych lub całego wyrażenia, a po lewej, w panelu bocznym, wszystkie filtry do zaawansowanego, precyzyjnego wyszukiwania. Ułatwią "wykopanie" dokumentów, autorów artykułów w Internecie, np. zapytanie o cytowany artykuł można zawęzić, wskazując, jaka data publikacji (zakres dat) czy język nas interesuje.
Istotne jest to, że wyniki można sortować według trafności słów kluczowych w tekście artykułu lub/i tytule. Z pomocą służą takie funkcje jak:
-
ikona gwiazdki — umożliwia dodanie artykułu do biblioteki (opcja dla zalogowanych), gdzie można go edytować oraz wyeksportować dane bibliograficzne do formatów CSV, EndNote, RefMan i BibTeX;
-
ikona cytowania (znak cudzysłowu) - możliwość wygenerowania cytowania dokumentu w stylu bibliograficznym MLA, APA lub ISO 690. Za pomocną funkcji "Cytowany przez" można sprawdzić, kto cytował już dany artykuł;
-
ilość cytowań;
-
wszystkie wersje — funkcja ta umożliwia wyszukanie wszystkich dostępnych wersji danego artykułu.
Dodatkowo można pobrać artykuł w formacie PDF. Jeśli jest dostępny, to po prawej stronie będzie widoczne słowo "PDF".
Jeśli te funkcje okażą się niewystarczające, należy wybrać opcję „Szukanie zaawansowane” z menu w lewym panelu. Wykorzystując tę funkcję, można zawęzić na przykład wyniki wyszukiwania słów kluczowych występujących tylko w tekście lub w tytule i konkretnego autora.
Czy Google Scholar to przełomowe narzędzie czy wciąż niedopracowany projekt?
Fenomen Google Scholar polega na prostocie wyszukiwania publikacji naukowych, szerokiej funkcjonalności oraz darmowym dostępie. Dlatego jest doskonałym narzędziem wykorzystywanym przez studentów i początkujących badaczy oraz w przypadku bardzo precyzyjnego wyszukiwania konkretnych informacji.
Należy mieć świadomość, że Google Scholar, podobnie jak ogólna wyszukiwarka Google, działa według bardzo złożonego algorytmu rankingowego, którym w pierwszej kolejności wyświetla dane zgodnie z licznikiem cytatów i słów w tytule publikacji.
Tu pojawia się największa wada: na górze zwracanej listy wyników znajdują się artykuły najczęściej cytowane, a nie najświeższe z aktualnymi treściami, które jeszcze nie doczekały się dużej liczby cytowań, przez co badacz musi wykazać dużymi zdolnościami analitycznymi i poświęcić więcej pracy. Widać więc, że Google Scholar ma ogromny potencjał, jednak być może wymaga jeszcze pewnego dopracowania.
Link sponsorowany