Urlop na Podkarpaciu — gdzie warto się zatrzymać?
Województwo podkarpackie położone jest w południowo-wschodniej Polsce i jest najbardziej wysuniętym na południe województwem naszego kraju. Graniczy z dwoma państwami, od wschodu z Ukrainą, a od południa ze Słowacją. Natomiast po stronie polskiej z trzema województwami: małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim. Jest jednym z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych województw w Polsce. Warto podkreślić, iż Podkarpacie to nie tylko Bieszczady, ale również miasta z licznymi zabytkami.
Podkarpacie to bogata oferta turystyczna, atrakcyjny kalendarz imprez, piękne widoki, liczne zamki, muzea, skanseny, stoki narciarskie, dwa parki narodowe, tj. Bieszczadzki i Magurski. Na turystów czekają atrakcje podkarpacia: 94 rezerwaty - w większości przypadków dostępne, ze ścieżkami edukacyjnymi, wspaniałe jedzenie, kilka najstarszych polskich uzdrowisk, jezioro Solińskie oraz mniej znane atrakcje.
Sprawia to, że region ten przez cały rok jest odwiedzany nie tylko przez Polaków. Podkarpacie przyciąga turystów z całego świata o każdej porze roku. W województwie podkarpackim można spędzić weekend, dłuższy urlop i całe wakacje. Gdzie zorganizować wycieczki po Podkarpaciu? Zapraszamy do przeczytania artykułu!
Bieszczadzki Park Narodowy
To największy górski oraz trzeci pod względem wielkości park narodowy w Polsce. Zajmuje obszar 29 202 ha. Na terenie parku do dyspozycji turystów są liczne, doskonale i czytelnie oznakowane szlaki piesze, jest ich ponad 130 km. Dla miłośników rowerów zostało wyznaczonych ponad 50 km ogólnodostępnych dróg oraz kilka odcinków utwardzonych dróg wewnętrznych Parku. Wyznaczonych jest również 6 parkingów rowerowych tzw. stojaków, przy których można przypiąć rower stosując numerowane zabezpieczenia.
Na terenie parku funkcjonuje około 65 km szlaków konnych. Wskazaną formą zwiedzania Parku są przejażdżki konnymi zaprzęgami. W sezonie turystycznym Bieszczadzki Park Narodowy uruchamia w tym celu kilka odcinków szlaków konnych oraz udostępnia turystom własne konie i bryczki. Wysokie Bieszczady doskonale nadają się do odbywania górskich wędrówek narciarskich. Łagodne stoki i długie pasma połonin stwarzają doskonałe warunki do uprawiania tego typu turystyki.
Do celów wędrówek narciarskich turyści mogą wykorzystać istniejące już znakowane szlaki piesze o łącznej długości przeszło 130 km. Warte polecenia są również specjalnie przygotowane trasy spacerowe dla miłośników nart biegowych (między innymi w Wetlinie, Wołosatem, Mucznem i Cisnej). Pamiętajmy o zapoznaniu się z regulaminem Bieszczadzkiego Parku Narodowego - znajdziemy tam sporo praktycznych informacji, między innymi zasady dotyczące robienia sesji zdjęciowych, zatrzymywania się kamperem, podróżowania z psem, czy organizowania ogniska.
Bieszczadzka ciuchcia
Majdan – główna stacja kolejki bieszczadzkiej, ciuchcia ta kursuje na 2 trasach. Pierwsza to trasa Majdan – Balnica; dziewięciokilometrowy odcinek prowadzi przez piękne doliny, które przecinają wartkie strumienie oraz bujne lasy. Trasa w dwie strony z postojem trwa około 2 godziny. Druga trasa Kolejki Leśnej prowadzi z Majdanu do miejscowości Przysłup. Ten odcinek jest dłuższy, bo liczy 11 km. Podróż z postojem zajmuje mniej więcej 3 godziny. W sezonie letnim bieszczadzka kolejka kursuje od wtorku do niedzieli.
Pokazowa Zagroda Żubrów
Zagroda w Mucznem powstała w 2012 roku i na powierzchni 7 hektarów możemy zobaczyć żubry w ich naturalnym środowisku. Populacja żubrów w Bieszczadach to ponad 600 sztuk. Głównym założeniem zagrody jest poprawa kondycji genetycznej żubrów, które żyją w bieszczadzkich lasach. Możemy zobaczyć tu żubry, które przyjechały w Bieszczady z innych regionów Polski oraz Europy.
Jezioro Solińskie
Jadąc w Bieszczady, koniecznie trzeba zatrzymać się nad Jeziorem Solińskim. Jest to jedna z ważniejszych atrakcji w regionie. Znajduje się tu zapora wodna, organizowane są ciekawe wycieczki, również do jej wnętrza. Rejs po Jeziorze Solińskim to jedna z atrakcji, podczas której podziwiać można jezioro i okolice. Pięknym widokiem można się delektować również z kolejki linowej nad jeziorem. W tym rejonie jest bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa (agroturystyka oferuje domki i pokoje, liczne pensjonaty). To wspaniałe miejsce, gdzie można wypocząć z dziećmi, gdyż zapewnia im ono wiele atrakcji.
Najciekawsze miasta i uzdrowiska na Podkarpaciu
Rzeszów to stolica Podkarpacia, miasto bogate w liczne atrakcje. W Rzeszowie warto zorganizować wycieczkę i wybrać się do Zamku Lubomirskich, odwiedzić Rzeszowskie Piwnice i koniecznie pospacerować po rynku. W Krośnie warte zobaczenia są na przykład: rynek, Centrum Dziedzictwa Szkła (to muzeum największego w Europie ośrodka produkcji szkła), liczne zabytkowe kościoły.
Łańcut - położony jest zaledwie 17 km od Rzeszowa – więc można do niego dojechać w 30 minut. To miasto jest mocno kojarzone ze znajdującym się w jego infrastrukturze zamkiem. Piękny zamek Lubomirskich można nazwać perłą w koronie Łańcuta. Wzniesiony w XVII wieku, powstał jako budowla obronna, był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany przez poszczególnych członków magnackiego rodu. Jednym z najwspanialszych obiektów, które wchodzą w skład wspominanego kompleksu parkowo-pałacowego w Łańcucie jest Oranżeria, miejsce, w którym hodowane są egzotyczne gatunki roślin.
Epizodycznie zamek staje się miejscem, w którym spotykają się głowy państw z całego świata, prezydentów, premierów i najznamienitszych dyplomatów. Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie to jedyne muzeum w Polsce o tej tematyce. W Baranowie Sandomierskim można uczestniczyć w Ogólnopolskim Festiwalu Kuchni Dworskiej. Znajduje się tu zamek - siedziba rodu Leszczyńskich.
Na Podkarpaciu można odwiedzić popularne miejscowości uzdrowiskowe: Rymanów Zdrój oraz Iwonicz Zdrój, w których znajdują się liczne sanatoria.
Pozostałe ciekawe miejsca na Podkarpaciu to na przykład ruiny zamku w Odrzykoniu, skansen naftowy w Bóbrce pod Krosnem, skansen w Sanoku, drewniane łemkowskie cerkwie w Beskidzie Niskim, spływ Sanem, twierdza w Przemyślu i wiele obiektów pozostałych po II wojnie światowej (np. schrony kolejowe, gdzie miały być ukrywane pociągi sztabowe).
Poznaj województwo podkarpackie!
Podkarpacie oferuje wiele propozycji dla każdego, także dla osób podróżujących z dziećmi. Na zwiedzanie warto poświęcić kilka, a nawet kilkanaście dni. W rejonie znajdują się liczne hotele, kwatery czy noclegi oferowane przez gospodarstwo agroturystyczne. Podkarpacie to doskonałe miejsca na wypoczynek oraz na wycieczkę. To również wiele zabytków, z którymi związane są ciekawe historie oraz przepiękne krajobrazy. Wypoczynek na Podkarpaciu to dobry pomysł o każdej porze roku.