Szydełkowanie — od czego zacząć?
Okres jesienny i zimowy jest czasem idealnym na rozwijanie swoich pasji, a jedną z nich może zostać właśnie szydełkowanie. Szydełkowanie jest zajęciem potrafiącym sprawić dużo przyjemności i satysfakcji, a jednocześnie pozwala oderwać się od codziennych problemów. Ta starożytna technika przędzenia włóczki daje nam możliwość stworzenia niepowtarzalnych robótek ręcznych, które wykorzystujemy do różnych stylizacji lub wystroju wnętrz. Chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z szydełkowaniem, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zapraszamy!
Przeczytaj również: Sześć trików na łatwiejsze pranie i suszenie
Historia szydełkowania — jak to się zaczęło?
Szydełkowanie to technika tworzenia dzianiny za pomocą szydełka - specjalnego, lekko zakrzywionego na końcu pręcika. Metoda szydełkowania polega na przeciąganiu przez siebie pętelek nici różnymi sposobami - dzięki temu mamy możliwość utworzenia okrągłych czy też cylindrycznych wzorów.
Historia szydełkowania jest bardzo stara, bo sięga początków ludzkości; w dawnych czasach, gdy nastawały chłodne dni, człowiek próbował stworzyć dla siebie coś ciepłego do ubrania. Początkowo służyły mu do tego palce, którymi splatał nici. Z czasem w celu usprawnienia pracy powstawać zaczęły różne narzędzia, które nieco przypominały wyglądem dzisiejsze szydełka. Wykonywano je z igieł kościanych, z drewna czy kości słoniowej. W późniejszych czasach powstawać zaczęły z metali takich jak srebro czy mosiądz.
Pierwsze robótki wykonane na szydełku pochodzą z Jutlandii sprzed ok. 3100 lat. W piramidach egipskich odnaleziono również skarpety, pochodzące z XIII w. p.n.e., a w Egipcie w chrześcijańskim grobie pochodzącym z VI w. n. e. fragmenty dzianiny z wełny. Według niektórych źródeł do Europy tradycja dziergania przywędrowała podczas wypraw krzyżowych lub pochodziła od starej chińskiej techniki haftowania zwanej tamborkiem, w której to pętelki przewlekano przy pomocy igły z haczykiem, przez materiał naciągnięty na ramie. Technika ta, we Francji końcem XVIII w., przyjęła formę zwykłego szydełkowania, już bez użycia tkaniny.
10 powodów, dla których warto zacząć szydełkowanie:
-
Relaks i redukowanie stresu — szydełkowanie jest sposobem, by oderwać się od codziennego życia, stresu i napięć. Szydełkując, często czujemy spokój i skupienie.
-
Kreatywność — dzięki szydełkowaniu możemy stać się kreatywni, eksperymentując z różnymi wzorami i kolorami.
-
Koncentracja — praca szydełkiem wymaga od nas skupienia i uwagi, co sprawia, że łatwiej koncentrujemy się też w innych dziedzinach życia.
-
Satysfakcja — zwiększamy poczucie własnej wartości, kończąc skomplikowany projekt.
-
Tworzymy unikalne prezenty — szydełkując, możemy tworzyć wyjątkowe i osobiste prezenty dla przyjaciół i rodziny.
-
Rozwijanie umiejętności manualnych — dzięki szydełku poprawiamy zręczność swoich rąk i palców.
-
Terapia dzięki zabawie — zabawa włóczką to również pewna forma terapii, która może pomóc w uporaniu się z drobnym zdenerwowaniem.
-
Przynależność do wspólnoty osób szydełkujących — szydełkowanie to wspaniała okazja do nawiązania nowych znajomości, gdyż możemy poznać licznych entuzjastów tej pasji.
-
Przeznaczenie użytkowe — oprócz dekoracji, przy pomocy szydełka tworzymy również rzeczy bardziej praktyczne takie jak ubrania, firany czy pościel.
-
Tradycja — sztuka szydełkowania ma bardzo długą historię, i wywodzi się z wielu kultur. Dzięki szydełkowaniu poznajemy tradycje i techniki z całego świata.
Co musisz mieć, by zacząć szydełkować?
Żeby zacząć swoją przygodę z szydełkowaniem, potrzebujesz różnych akcesoriów. Są to:
-
Włóczka — obecnie na rynku znaleźć możemy wiele różnego rodzaju włóczek. Są to zarówno włóczki wykonane z włókien syntetycznych, jak i naturalnych. Możliwość wyboru jest naprawdę duża, a poszczególne rodzaje różnią się jakością i ceną. Najdroższe z nich to te wykonane z kaszmiru, wełny alpaki czy jedwabiu. To właśnie z nich stworzyć możemy piękne i unikalne ubrania. Nieco tańszym produktem jest włóczka bawełniana, która charakteryzuje się skuteczną termoregulacją oraz dobrą przepuszczalnością powietrza. Chcesz tworzyć zabawki? Wybierz włóczki syntetyczne - ich oferta kolorystyczna jest bardzo bogata.
-
Szydełko — jest narzędziem, przy pomocy którego tworzymy naszą szydełkową robótkę. Jeśli jesteś osobą początkującą, wybierz szydełko aluminiowe, które jest lekkie i tanie. Pamiętaj o tym, że im grubsza włóczka, tym większy rozmiar szydełka będzie potrzebny.
-
Nożyczki — ostre nożyczki przydadzą Ci się przy obróbce włóczki.
-
Agrafki — pełnią funkcję znaczników; podczas szydełkowania zaznaczasz nimi kolejne rzędy, dzięki czemu ograniczasz prawdopodobieństwo pomyłki.
Poznaj podstawowe szydełkowe sploty
Początkujący szydełkujący mogą skorzystać z czytelnych rysunków i opisów dostępnych w Internecie i w wielu publikacjach, które stanowią doskonałe narzędzie służące do opanowania podstawowych splotów i technik.
-
Słupki i półsłupki – to podstawa każdej robótki ręcznej. Półsłupek jest niższy od słupka i wykorzystuje się go często do wykonywania maskotek.
-
Okrąg – to z jego pomocą zaczynamy każdą okrągłą formę, np. serwetkę.
-
Oczko łańcuszka – dzięki temu splotowi mamy możliwość przechodzenia z jednego rzędu do drugiego, np. w szaliku.
-
Oczko ścisłe – każda z naszych robótek musi zakończyć się oczkiem ścisłym, inaczej nazywanym oczkiem zamykającym. W szablonach oznaczone jest zazwyczaj kropką lub krzyżykiem.
Gdzie kupować potrzebne materiały?
Wybór miejsc oferujących materiały niezbędne do szydełkowania jest wiele, najpopularniejsze z nich to pasmanterie stacjonarne. Plusem takich zakupów jest to, że możemy obejrzeć i dotknąć kupowany towar. Innym bardzo popularnym sposobem jest skorzystanie z pasmanterii internetowych.
Gdzie poszukiwać inspiracji do pracy?
Miejscem, gdzie znajdziemy wiele pomysłów, jest przede wszystkim Internet. Znajdziemy w nim wiele wzorów zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych entuzjastów szydełka. To dzięki niemu mamy możliwość pobrania i wydrukowania szablonów interesujących nas projektów. Skorzystać możemy też z wielu publikacji, dzięki którym ulepszyć możemy swoją technikę. Takie publikacje są również wspaniałym pomysłem na prezent dla każdego fana szydełkowania.
Zaczynasz swój pierwszy projekt na szydełku. Wiesz, co wybrać?
Chcesz rozpocząć swoją przygodę z szydełkowaniem? Na początek wybieraj projekty, które skupiają się na powtarzaniu najłatwiejszych splotów. Popularnymi pomysłami dla początkujących są:
-
Szaliki — wybieraj te o prostym kształcie, dzięki temu masz możliwość ćwiczyć wykonywanie równych boków szalika.
-
Serwetki i podstawki — to bardzo drobne elementy, które zrobimy w miarę szybko, nie używając do nich dużych nakładów sił.
-
Koszyki — przy okazji ich robienia trenujemy nasze umiejętności robienia półsłupków.
-
Dekoracje świąteczne — to dobry materiał, by poćwiczyć swoje umiejętności, takie dekoracje mogą mieć np. kształt gwiazdek czy bombek.
Czego jeszcze będziemy potrzebować?
Przede wszystkim uzbroić się musimy w dużo cierpliwości i uwierzyć, że nasz projekt na pewno się uda. Wbrew pozorom szydełkowanie nie jest wcale takie proste. Nie zniechęcajmy się jednak, bo to wspaniała pasja, która potrafi przynieść wiele radości i satysfakcji. A z czasem posługiwanie się szydełkiem będzie nam szło coraz lepiej!