Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe - niespodziewane cięcie!
Na zakończonym w ostatnią środę (06.09) posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego o 75 punktów bazowych, czyli 0,75 punktu procentowego.
W wyniku tej obniżki stopa referencyjna NBP spadła z wcześniejszych 6,75 proc. do obecnych 6,0 proc. Chociaż między innymi z uwagi na wcześniejsze zapowiedzi Prezesa NBP - pana prof. Adama Glapińskiego - i zbliżające się wybory większość ekspertów spodziewała się we wrześniu lub w październiku bieżącego roku obniżek, to mało kto przypuszczał, że obniżka będzie tak znacząca.
Ostatnia zmiana wysokości stóp procentowych NBP miała miejsce we wrześniu 2022 roku, kiedy to RPP podjęła decyzję o podwyżce. Od tamtej pory, aż do ubiegłego tygodnia, stopy w Polsce pozostawały bez zmian.
Mimo wyższych stóp procentowych, które miały zatrzymać rosnące ceny, stopy realnie były ujemne, a wskaźnik inflacji kształtował się na dużo wyższym poziomie. W lutym bieżącego roku osiągnął maksimum na poziomie 18,4 proc.
Obniżenie stóp procentowych zaskoczeniem?
Pomimo faktu, iż rynek spodziewał się obniżki stóp po wakacjach - o czym pisaliśmy na łamach Gazety Gospodarczej jeszcze w lipcu - jest to zaskoczenie, gdyż zgodna z konsensusem rynkowym byłaby obniżka o 25 punktów bazowych czyli 0,25 punktu procentowego.
Sprawdź: Uwaga! Możliwe obniżki stóp procentowych po wakacjach
W swoim komunikacie wydanym po posiedzeniu RPP podkreśliła to, że "w lipcu br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były niższe niż przed rokiem, potwierdzając wygasanie zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej." Oznacza to, że RPP ocenia, iż sytuacja gospodarcza zaczyna się stabilizować, a koszty produkcji i ceny nie powinny znacząco rosnąć.
"Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, które będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - można przeczytać w oficjalnym komunikacie dostępnym na stronie internetowej NBP.
Co z dalej z polską walutą?
Wśród ekspertów i analityków rosną obawy o kondycję polskiej waluty w długoterminowym ujęciu. Prowadzenie mniej restrykcyjnej polityki pieniężnej państwa z reguły prowadziło do spadku wartości krajowej waluty i narażało na poważny uszczerbek posiadających zdeponowane w tej walucie oszczędności.
Obniżka stóp procentowych to ogólnie rzecz biorąc zła wiadomość dla osób i podmiotów posiadających wkłady bankowe w postaci lokat bankowych i rachunków oszczędnościowych, a dobra dla kredytobiorców, ponieważ płacić oni będą niższe raty.
(Źródło cytatów: Komunikat prasowy z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w dniach 5-6 września 2023 r.)