Projektowanie biofilne — jak wprowadzić naturę do wnętrz?
Kontakt z naturą sprzyja zdrowiu, zadowoleniu, szczęściu oraz pobudza prospołeczne zachowania. Co by było, gdybyśmy mogli przenieść harmonię natury do wnętrza naszych domów, czerpiąc jednocześnie korzyści zdrowotne, nie wychodząc z zacisza własnych czterech ścian? Projektowanie biofilne to koncepcja, która to umożliwia — obejmuje zbiór zasad, których możemy przestrzegać przy projektowaniu przestrzeni do życia i pracy, aby wzmocnić naszą więź z naturą oraz poprawić nasze zdrowie, psychikę i komfort życia.
Zobacz! Producent mebli drewnianych dla dzieci - bezpieczeństwo i styl w jednym
W ostatnich latach biofilia stała się ważnym trendem w projektowaniu wnętrz i przestrzeni biurowych. Dlatego warto dowiedzieć się, czym jest projektowanie biofilne i dlaczego jest tak istotne w naszym życiu.
Biofilia — miłości do natury
Aby zdefiniować projekt biofilny, musimy zacząć od słowa biofilia, które pochodzi od greckich słów „bio”, oznaczającego życie i „philo”, oznaczającego miłość lub czułość. W dosłownym sensie jest to wyraz umiłowania przyrody i wszystkiego, co jest żywe. Idea biofilii, spopularyzowana przez biologa Edwarda O. Wilsona, dotyczy przywiązania emocjonalnego i miłości do natury. Człowiek jest częścią natury – jest z nią związany i odczuwa za nią głęboką tęsknotę, szczególnie w świecie szybkiego postępu cywilizacyjnego. Projekt biofilny zrodził się z potrzeby odnowienia i wzmocnienia tej osłabionej więzi. Polega na wprowadzaniu do wnętrz – zarówno mieszkalnych, biurowych, jak i innych – naturalnych elementów; począwszy od roślin i całych zielonych ścian, poprzez naturalne oświetlenie, materiały i tkaniny, aż po projekty i motywy nawiązujące do świata natury.
Czym jest projektowanie biofilne?
Koncepcja projektowania biofilnego (ang. biophilic design) polega na tym, że projektujemy środowisko życia i pracy z myślą o naszej wrodzonej miłości do natury. Celem jest znalezienie sposobu na stworzenie związku między ludźmi a naturą podczas projektowania zarówno budynków (co nazywamy architekturą biofilną), jak i wnętrz (biofilne projektowanie wnętrz).
Ideą projektowania biofilnego jest przekonanie, że utrzymywanie bliskiego kontaktu z naturą korzystnie wpływa na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Dlatego też projektowanie biofilne stawia na tworzenie przestrzeni, które naśladują lub integrują elementy przyrody w nasze miejsca życia, pracy i nauki.
W praktyce oznacza to projektowanie miejsc, które zawierają elementy naturalne — rośliny, drewno i kamień. Może to być zieleń na dachach i ścianach budynków, naturalne źródła światła, przestrzenie z widokiem na przyrodę, czy nawet zastosowanie naturalnych materiałów w wykończeniach i aranżacjach wnętrz.
Korzyści płynące z projektowania biofilnego
Projektowanie budynków i wnętrz w duchu biofilii, niesie ze sobą mnóstwo korzyści z tym związanych. Zaliczyć do nich można między innymi:
Poprawa zdrowia
Biorąc pod uwagę ilość czasu, jaki spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, istotne jest tworzenie zdrowych wnętrz. Optymalne wykorzystanie naturalnego światła może pomóc w dostosowaniu naszych cykli dobowych, wentylacja zaś wpływa na poprawę jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Korzystanie z naturalnych materiałów do dekoracji wnętrz zmniejsza obecność toksyn, które wpływają na zanieczyszczenie powietrza wewnątrz budynków.
Dobre samopoczucie
Zdrowie psychiczne i zdrowie fizyczne są ze sobą ściśle związane. Spędzanie czasu w miejscach, które zawierają elementy natury, może pomóc w redukcji stresu, sprzyja pozytywnym emocjom, zwiększa produktywność.
Bardziej produktywne środowisko pracy
Wprowadzenie zasad projektowania biofilnego do przestrzeni pracy (np. przestrzeni biurowych) może skutkować poprawą wydajności, wzrostem satysfakcji pracowników oraz redukcją poziomu stresu. Może to przełożyć się na mniejszą absencję, poprawę koncentracji. Projektowanie biofilne przynosi więc korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.
Jak wprowadzić naturę do naszych biur i mieszkań?
Potęga roślin
Bez wątpienia najłatwiejszym sposobem na wprowadzenie natury do wnętrza jest wypełnienie domu czy biura różnorodnymi roślinami. Stworzenie miniaturowego ogrodu w mieszkaniu czy w biurze ma dodatkowy atut — poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach. Rośliny możemy wprowadzić do wnętrz na różne sposoby: rośliny doniczkowe umieszczone na podłodze, meblach, kwietnikach lub w zwisających pojemnikach, a także w formie zielonych ścian; ich ustawienie w ceramicznych donicach czy koszach z wikliny podkreśli naturalność aranżacji.
Naturalne światło
Możliwość podziwiania natury za oknem niesamowicie wpływa na nasze samopoczucie. Przykładem rozwiązania w duchu biofilii mogą być duże okna lub okna dachowe, przez które do pomieszczenia przenika naturalne, delikatne i ciepłe światło. Naturalne światło pomaga w dostosowaniu naszego rytmu dobowego, poprawia jakość snu, ogólne samopoczucie oraz efektywność.
Jak zmaksymalizować ilość wpadającego światła słonecznego? Warto zastosować lustra i jasne kolory, które odbijają naturalne światło, rozświetlając przestrzeń.
Świeże powietrze stanowi kluczowy element projektowania biofilnego — poprzez zastosowanie dużych, jasnych okien, nie tylko zapewniamy dostęp do naturalnego światła i świeżego powietrza, ale także umożliwiamy usłyszenie dźwięków otaczającej przyrody, takich jak śpiew ptaków czy szum drzew. Dzięki temu czujemy się bardziej zintegrowani z otoczeniem.
Planując aranżację wnętrza, warto zwrócić uwagę na ruch słońca w pomieszczeniu — dostosować przestrzeń do relaksu tak, aby naturalnego światła było tam jak najwięcej.
Naturalne materiały i kolory
Materiały naturalne, takie jak korek, kamień i drewno, zastosowane w łazienkach, na podłodze czy ścianach pomogą stworzyć przytulną przestrzeń.
Podłogi i meble wykonane z drewna lub materiałów drewnopodobnych sprzyjają nawiązaniu więzi z przyrodą, dodając pomieszczeniom uroku.
Kolory inspirowane naturą działają kojąco na zmysły i uspokajają — koncepcja biofilii preferuje paletę barw ziemi — zielenie, błękity, brązy, beże oraz szarości.
Doskonałym uzupełnieniem aranżacji naszego wnętrza mogą być ozdoby i przedmioty zrobione z włókien naturalnych: rattan, len, jedwab, włókno kokosowe czy bambus. Możemy także postawić na naturalne kształty i formy: owalne umywalki, wygięte wanny oraz wzorzyste tapety.