Na Uniwersytecie Warszawskim wprowadzają regulacje dotyczące sztucznej inteligencji
Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia UW podjęła uchwałę dotyczącą sztucznej inteligencji i zastosowaniu jej w procesie pisania prac dyplomowych. Uniwersytet nadąża za zmianami w technologii informatycznej. Wykorzystanie nowej technologii wymaga uzgodnienia między promotorem a studentem. Ustalenia owe mają dotyczyć także zakresu i sposobów użycia Al w tworzeniu materiałów dydaktycznych.
Sztuczna inteligencja (Al) wymaga regulacji, dlatego opiekunowie prac dyplomowych mają obowiązek monitorować, w jakim zakresie dyplomanci posługują się sztuczną inteligencją w procesie pisania prac dyplomowych. Wykorzystywanie chatbotów ma być czytelnie opisywane i oznaczone w każdej pracy - we wstępie bądź w rozdziale dotyczącym metod badawczych zastosowanych przez dyplomanta.
Chatbot na uczelniach?
W przypadku prac zaliczeniowych to w gestii prowadzących zajęcia leży zakres i sposób wykorzystywania systemów Al i przedstawienie zasad w formie możliwości dostępu do nich poprzez rok akademicki. Kwestie, o których mowa może regulować również sylabus.
Stosowanie Al przy egzaminach pisemnych zostało zabronione poprzez wspomnianą wyżej Radę, chyba, że wytyczne stanowią inaczej. Omówione zostały również zasady stosowania Al w dysertacjach.
ChatGPT został wprowadzony na uniwersytetach. Błyskawiczny rozwój chatbota okazał się ważkim zagadnieniem w edukacji.
Uchwała, o której mówimy będzie aktualizowana po 30 września 2025.
Źródło - DGP