Dodatek węglowy 2023. Czy znane są nowe informacje?
W ubiegłym roku rząd przyznał wsparcie finansowe w wysokości 3000 złotych tzw. dodatku węglowego. Dodatek węglowy był jednorazowym świadczeniem wypłacanym gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania był węgiel. Ubiegający się o dodatek węglowy w 2022 roku musieli spełnić kilka warunków, między innymi :
-
głównym źródłem ogrzewania w gospodarstwie domowym jest kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa albo piec kaflowy na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym (także ekogroszkiem, miałem, koksem, brykietem lub peletem) zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego,
-
źródło ogrzewania powinno być wpisane albo zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Dodatek węglowy był jednym z wielu rozwiązań wspierających gospodarstwa domowe w związku z wysokimi cenami energii. Wnioski o wparcie można było składać do 30 listopada 2022 roku a ostatnie wypłaty dodatku węglowego zostały wypłacone do końca 30 grudnia 2022 roku. Dodatek ten był częścią programu „Czyste Powietrze”, który ma na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Czy dodatek węglowy będzie kontynuowany w nadchodzącym sezonie grzewczym?
Czy Rząd wznowi wypłatę dodatku węglowego w nowym sezonie grzewczym? Pytanie to nadal pozostaje bez konkretnej odpowiedzi, a to z kolei budzi wśród Polaków różne opinie i spekulacje. Na dzień tworzenia artykułu nie ma jeszcze planów rządu dotyczących dopłat do zakupu węgla w tym roku. Decyzja ta zależy w dużej mierze od sytuacji na rynku paliw, która jest obecnie niepewna i zmienna.
Wydaje się, że wsparcie finansowe na zakup opału jest niezbędne dla wielu gospodarstw domowych, szczególnie w okresie zimowym, kiedy koszty ogrzewania mogą być zbyt dużym obciążeniem. Z drugiej jednak strony nośniki źródeł energii są obecnie dostępne w stabilnych i akceptowalnych cenach, co przemawia przeciwko wsparciu gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel kamienny.
Zasadność kontynuacji dodatku węglowego w sezonie grzewczym 2023/2024 jest obecnie przedmiotem dogłębnej analizy przez rząd RP, między innymi pod kątem specyfiki rynku energii.
Co wiadomo na temat dodatku węglowego w sezonie 2023/2024? Jakie są plany rządu?
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że decyzja rządu RP o kontynuacji dodatku węglowego w sezonie grzewczym 2023/2024 zależy od wielu czynników, między innymi od sytuacji na rynku surowców energetycznych, mechanizmów funkcjonowania rynku energii, aktualnej sytuacji rynkowej, a także potrzeb społecznych i ekologicznych. To czy w sezonie grzewczym 2023/2024 będzie dodatek węglowy czy też inne formy wsparcia zależy od aktualnych cen energii i prognoz na nadchodzący rok.
Jak zapewnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, nie powinno zabraknąć węgla w sezonie grzewczym 2023/2024 a jego ceny nie powinny być już tak wysokie jak w roku ubiegłym. Obecnie sytuacja na rynku surowców energetycznych ustabilizowała się.
Z zapowiedzi rządu wynika, że w 2023 roku Polska będzie dalej sprowadzać węgiel na potrzeby gospodarstw domowych i import ten będzie kontynuowany do chwili, gdy zapotrzebowanie na węgiel da się w 100 % pokryć wydobyciem krajowym.
Obecnie nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy będzie nowy dodatek węglowy na sezon grzewczy 2023/2024. Wszystko zależy od tego, jak potoczy się sytuacja na rynku energii i jakie będą prognozy na przyszłość. Rząd na bieżąco monitoruje te kwestie i podejmie decyzje dotyczące wsparcia w postaci dodatku węglowego zgodnie z interesem państwa oraz obywateli. Na razie pozostaje uzbroić się w cierpliwość.