Do kiedy można składać PIT? O czym warto pamiętać? Podpowiadamy
Rozliczenie PIT (rocznego zeznania podatkowego) w Urzędzie Skarbowym dotyczy wszystkich osób uzyskujących przychody podlegające opodatkowaniu, ponieważ muszą one z tego tytułu w ustawowych terminach uregulować podatek dochodowy. W Polsce prawo podatkowe dotyczące osób fizycznych reguluje przede wszystkim ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383, 2760), oraz ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2760 t.j.).
Czy można już rozliczyć PIT?
Terminy składania deklaracji podatkowych ściśle reguluje art. 45 ust 1 ustawy o PIT (dotyczy rocznej deklaracji PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38, PIT 39). Jest to stały okres pomiędzy 15 lutego a 30 kwietnia, następujący po roku podatkowym.
Warto podkreślić, że deklarację PIT do Urzędu Skarbowego można złożyć/przesłać przed 15 lutego (nie ma tu znaczenia forma - tradycyjna papierowa, czy też elektroniczna). Urząd co prawda taką deklarację podatkową ma obowiązek przyjąć, lecz pozostawi ją bez rozpatrzenia aż do terminu wskazanego wprost w ustawie o PIT.
Ostateczny termin złożenia deklaracji PIT w 2024 roku
Należy podkreślić, że ostateczny termin rozliczenia PIT w 2024 roku ubiega dokładnie 30 kwietnia; w ubiegłym roku podatnicy mogli skorzystać z wydłużonego terminu do 2 maja, ponieważ 30 kwietnia i 1 maja, były dniami wolnymi.
Powyższy termin jest nieprzekraczalny dla wszystkich źródeł dochodów oraz form opodatkowania. Jednak rozliczeń należy dokonać na właściwym i aktualnym (najnowszej wersji) formularzu PIT.
Najważniejszym i najpopularniejszym formularzem jest PIT-37 (przychody z tytułu np. umów o pracę, umów zlecenie, lub o dzieło). Z kolei osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których w Polsce na dzień 21 lutego br. jest aż 2 151 935 [źródło], które samodzielnie obliczają i odprowadzają zaliczki na podatek dochodowy (na zasadach ogólnych), zastosować powinny PIT-36, a PIT-36L, gdy wybrali podatek liniowy. Natomiast formularz PIT-28 ma zastosowanie do przychodów ewidencjonowanych.
Warto zauważyć, że coraz częściej polscy podatnicy rozliczają przychody kapitałowe np. ze sprzedaży papierów wartościowych w obrocie giełdowym (akcji, kontraktów terminowych itp.) na PIT-38 oraz ze sprzedaży nieruchomości na PIT-39.
Należy mieć świadomość, że fiskus ma czas do 45 dni na rozliczenie złożonej deklaracji w formie elektronicznej i aż do 90 dni w przypadku formy papierowej.
Uwaga! W przypadku wysłania deklaracji za pomocą Poczty Polskiej lub innego operatora (w Polsce lub za granicą) liczy się data wpływu do US, a nie data nadania. Jest to o tyle istotne, że przekroczenie tego terminu (w zależności od wysokości kwoty podatku należnego) jest wykroczeniem lub przestępstwem karnym skarbowym.
Termin 30 kwietnia 2024 r. jest ostateczny również w przypadku konieczności wpłaty podatku należnego wynikającego z deklaracji na rachunek właściwego US (liczy się data wpływu).
Urząd Skarbowy przypomina, że jeżeli deklaracja podatkowa PIT została złożona po terminie, podatnik powinien złożyć tak zwany czynny żal, czyli wniosek o zaniechanie ukarania, w którym musi opisać przyczynę, z powodu której nie złożył deklaracji PIT w terminie.
Ważne: czynny żal jest możliwy przez kilka dni i nie później niż US sam wykryje czyn zabroniony.
Artykuł zawiera autopromocję.