Czy pompa ciepła to dobra inwestycja?
W dobie bardzo wysokich cen nośników energii (ropa, gaz, węgiel, energia elektryczna itp., służących między innymi do ogrzewania) oraz pilnych interwencji w sprawie ochrony środowiska (ograniczania emisji szkodliwych gazów cieplarnianych) wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii staje się wręcz konieczne.
Montaż pompy ciepła w nowych budynkach, również starych modernizowanych, (w zależności od rodzaju) trwa tylko od 1 do 3 dni, a automatyczne, bezobsługowe ogrzewanie budynku pompą ciepła, ogrzewanie pomieszczeń, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, a nawet wody basenowej to tylko niektóre zalety tego rozwiązania.
Instalacja pompy ciepła - zasilanej energią elektryczną pochodzącą z mikroinstalacji PV - jest alternatywnym, komfortowym, ekologicznym i energooszczędnym rozwiązaniem wartym choćby przeanalizowania.
Pompa ciepła — co to jest i jak działa?
Pompa ciepła jest nowoczesnym, ekonomicznym i ekologicznym urządzeniem grzewczym.
Zasada działania pompy ciepła jest prosta, ponieważ pobiera ona energię ze środowiska (powietrza, gruntu, wody) i przekazuje ją do instalacji w postaci ciepła, które bezpośrednio ogrzewa dom i bieżącą wodę użytkową (walor ekologiczny - 75% energii pochodzi ze środowiska naturalnego, tym samym nie zanieczyszcza środowiska, a jeśli pompa ciepła będzie zasilana przez instalację fotowoltaiczną, może nawet w 100% wykorzystywać tylko zasoby naturalne).
Bardzo istotnym parametrem jest efektywność pompy ciepła, który określana współczynnik COP (Coefficient of Performance), tzn. ile kWh wprowadzonego do instalacji ciepła przypada na 1 kWh pobranej energii elektrycznej. Im wyższy COP, tym wydajność wyższa, np. COP5 informuje, że za pobrany 1 kWh prądu, pompa ciepła oddała 5 kWh ciepła. Przekładając to na złotówki, zapłacimy tylko 20% tego, co zapłacilibyśmy, ogrzewając dom tylko energią elektryczną.
Specjaliści, chcąc wyjaśnić działanie tych urządzeń, często posługują się przykładem lodówki, ponieważ usuwa ona ciepło z wnętrza komór i oddaje je na zewnątrz. Podobnie działają pompy ciepła, ale w przeciwnym kierunku. Schemat działania jest następujący:
-
Niezbędne jest 1 z 3 źródeł ciepła, czyli albo powietrze, albo grunt, albo woda;
-
Urządzenie grzewcze (pompa ciepła), które umożliwi odzyskanie energii z otoczenia;
-
Instalacja, która umożliwi rozprowadzenie i przechowywanie wytworzonego ciepła.
Rodzaje pomp ciepła dostępne na rynku podzielone są na trzy grupy, tj. ze względu na źródło energii naturalnej, z której uzyskiwana jest energia cieplna, czyli powietrzne, gruntowe oraz wodne.
Dla firm, które szukają producenta zbiorników nierdzewnych w Polsce polecamy kontakt z Gpi Poland. Gpi od ponad dekady zajmuje się produkcją
zbiorników magazynowych, ciśnieniowych dla wielu branż na całym świecie.
Sprawdź i zapytaj o szczegóły współpracy.
Powietrzna pompa ciepła
Powietrzna pompa ciepła obecnie jest najtańsza i najczęściej wybierana, ponieważ nie wymaga dodatkowych inwestycji, tzn. kopania studni głębinowej, czy wykonywania odwiertów geotermalnych. Największą zaletą jest łatwy montaż i dowolna lokalizacja ze względu na nieograniczoną dostępność powietrza. Pewnym mankamentem jest spadek wydajności pompy w minusowych temperaturach zewnętrznych (poniżej -25°C, co w Polskim klimacie występuje rzadko i na krótko). Pompy ciepła powietrzne występują w dwóch wersjach konstrukcyjnych, tj. pompy typu monoblok (z jednego modułu) i typu split (z dwóch modułów — wewnętrzny i zewnętrzny).
Gruntowe pompy ciepła
Gruntowa jest rozwiązaniem nieco droższym niż powietrzny odpowiednik, ponieważ pobiera ciepło z ziemi przez wymiennik poziomy lub wymiennik pionowy. Dzięki temu jest to rozwiązanie bardziej stabilne i wydajne, szczególnie w ujemnych temperaturach. Oba rodzaje wymienników można zainstalować praktycznie wszędzie, z tym że większą efektywność działania uzyskuje się w niższych warstwach, ale trzeba liczyć się z kosztami odwiertów głębinowych.
Wodna pompa ciepła
Wodna pompa ciepła najbardziej polecana jest przede wszystkim w pobliżu naturalnych akwenów wodnych o ustabilizowanym poziomie lustra wody (np. jeziora, stawu, czy rzeki) lub studni głębinowych (dokładnie dwóch — do pobierania i do zrzucania). Urządzenia te posiadają najwyższą efektywność energetyczną, oraz stabilną pracą nawet w temperaturach poniżej -25°C, ponieważ wody termalne są zawsze ciepłe. Wadą jest wysoki koszt inwestycji.
Czy opłaca się założyć pompę ciepła bez fotowoltaiki?
Stanowczo tak, choć decyzję należy poprzedzić dogłębną analizą (przede wszystkim kosztową). Powietrzne pompy ciepła (ale nie tylko) jako jedyne źródło ciepła pobierają aż do 75% ciepła z otoczenia (największa oszczędność), jednak do transformacji ciepła konieczna jest energia elektryczna (około 15 kWh/m2 rocznie). Należy jednak mieć świadomość, że sieciowy prąd jest coraz droższy i przede wszystkim nieekologiczny.
Z tego warto rozważyć pełną instalację fotowoltaiczną wraz z magazynem energii (szczególnie z wykorzystaniem dotacji, np. z programu Mój Prąd 5.0, Czyste Powietrze lub/i ulgi termoizolacyjnej), co z jednej strony pozwoli być w pełni niezależnym energetycznie, a z drugiej zwiększona autokonsumpcja przyspieszy zwrot z całej inwestycji (nawet do 5-7 lat).
Jakie są rachunki za prąd przy pompie ciepła?
Zdecydowanie niższe! Choć na początku trzeba zainwestować przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych. Jednak oszczędności, jakie generują pompy ciepła używane i do ogrzewania pomieszczeń i do ogrzewania wody użytkowej, przemawiają za...
Z tego aż 95% zużywana sprężarka, ponieważ pracuje na okrągło, zmniejszając, lub zwiększając intensywność swojej pracy. Resztę (pozostałe 5%) urządzenia jak np. wentylator czy pompa obiegowa. Pracują one tylko w razie potrzeb i w chwili np. podgrzewania wody użytkowej.
Istotne jest, że pompy ciepła przy obecnie obowiązujących standardach energetycznych domów zużywają niewielką ilość energii elektrycznej (około 15 kWh/m2 rocznie).
Przykładowo: zużycie energii elektrycznej do ogrzewania domu wraz z podgrzewaniem użytkowej wody o powierzchni 160 m2 użytkowych wyniesie około 2400 kWh. Obecnie średnia cena energii elektrycznej w taryfie G11 to 1,06 zł/kWh.
Zatem roczne koszty instalacji grzewczej domu wraz z podgrzewaniem ciepłej wody to około 2540 zł/rok. Dodatkowo zredukuje wysokość rachunków nawet do zera ten, kto wykorzystuje energię odnawialną.
Dom rodzinny potrzebuje średnio 5 ton węgla, który w czasie kryzysu kosztował nawet powyżej 4 tys. zł. Łatwo obliczyć, że ten, komu "udało się" w tamtym czasie kupić opał, wydał około 12 tys. zł (limit do 3 ton).
Link sponsorowany