Black Friday czyli dzień obniżek. Jaka jest jego geneza?
Black Friday, czyli tak zwany "Czarny Piątek" to dzień, w którym wiele sklepów decyduje się na atrakcyjne zniżki, wyprzedaże czy promocje. Obecnie coraz częściej Black Friday jest dopiero początkiem Black Week - czyli pełnego wyprzedaży "Czarnego Tygodnia". Niektóre sklepy organizują natomiast Black Weekend. Black Friday wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, jednak rozpowszechnił się już w wielu krajach, w tym w Polsce. W symboliczny sposób rozpoczyna również przedświąteczną zakupową gorączkę. W tym roku dzień ten wypada 24 listopada.
Jakie były jego początki i czy zadomowił się w Polsce na stałe? Przybliżamy genezę Black Friday!
Czarny Piątek z Filadelfii
Przyjęło się, że Black Friday oznacza piątek po Święcie Dziękczynienia, które Amerykanie obchodzą w czwarty czwartek listopada (natomiast Kanadyjczycy - w drugi poniedziałek października). W tym roku czwartek ten przypada 23 listopada, więc właśnie 24 "świętujemy" Czarny Piątek. Jednak skąd konkretnie się on wywodzi i w jaki sposób powstała ta w gruncie rzeczy dość specyficzna tradycja?
Początków określenia, które tak szybko się rozpowszechniło, możemy najprawdopodobniej szukać w Filadelfii w stanie Pensylwania. Jest to pewne uproszczenie, gdyż mianem "Czarnego Piątku" określano niejeden dzień, jednak ten tyczący się zakupowego szału najlepiej zapada nam w pamięć. W latach 50 dwudziestego wieku określenia "Czarny Piątek" i "Czarna Sobota" były stosowane przez policję w Filadelfii, a także Rochester, i odnosiły się do zakorkowanych przez zakupowiczów ulic. W tym czasie na większą skalę zaczęto bowiem szukać przedświątecznych okazji. Termin rozpowszechniał się stopniowo lecz sukcesywnie, a na początku dwudziestego pierwszego wieku był już dobrze znany i powszechnie używany w Stanach Zjednoczonych; gdy natomiast dotarł do innych państw, dość szybko zdobył w nich popularność.
Black Friday, Black Weekend, Black Week(s) - święta wyprzedaży!
Popularność ta nadal rośnie, a zjawisko Black Friday właściwie na dobre wpisało się w naszą kulturę. Dla kupujących to okazja do szukania atrakcyjnych ofert i zakupu wymarzonych towarów w promocyjnych cenach, natomiast dla sklepów - do wzmożonej sprzedaży. Przedświąteczne oferty sklepów często nie ograniczają się już jedynie do piątku, niekiedy obowiązują one cały weekend lub nawet cały tydzień czy tygodnie. Promocje pojawiają się nie tylko w sklepach stacjonarnych; chętnie oferują je również sklepy internetowe.
Black Friday dociera do Polski. W oczekiwaniu na specjalne promocje i największe wyprzedaże
W ostatnich latach Black Friday w Polsce przeżywa prawdziwy rozkwit, a mniejsze i większe marki prześcigają się w atrakcyjnych zakupowych ofertach. Dzień ten nie jest w zupełną nowością w naszym kraju, jednak obecnie cieszy się naprawdę sporą popularnością. Z pewnością pomagają w tym coraz ciekawsze akcje marketingowe oraz pomysły na różnorakie oferty.
Tekst powstał przy współpracy z klientem, z firmą Knall.