Bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem
Dziecko może podróżować samochodem wyłącznie w foteliku samochodowym. O tym wiemy wszyscy, jednak nadal o wielu kwestiach wpływających na bezpieczeństwo malucha w pojeździe nie mamy pojęcia lub nie traktujemy ich wystarczająco poważnie. O czym mowa?
Odpowiedni fotelik samochodowy
Fotelik samochodowy powinien być dostosowany przede wszystkim do wzrostu i wagi dziecka. Niemniej podczas zakupów należy zwrócić uwagę jeszcze na dwa – równie istotne – aspekty:
-
czy fotelik jest kompatybilny z autem, którym poruszamy się na co dzień,
-
czy fotelik posiada atesty gwarantujące bezpieczeństwo (najbardziej wiarygodne są testy przeprowadzane przez niezależne organizacje, np. ADAC).
Brzmi obco i nieco skomplikowanie? Bez obaw – udając się do sprawdzonego sklepu dziecięcego, który cieszy się dobrą opinią, wykwalifikowany personel pomoże Ci we wszystkich tych kwestiach.
NIE dla kurtek i kombinezonów
Kiedy na zewnątrz panuje niska temperatura, ubieranie dziecka w puchową kurtkę, płaszczyk czy kombinezon, jest dla rodzica logiczne i uzasadnione. Nie jest jednak bezpieczne, kiedy zamierzamy przewozić maluszka w samochodzie, a właściwie w foteliku samochodowym. Gruba warstwa ubrań uniemożliwia prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa (pasy nie przylegają do ciała dziecka). Oznacza to, że podczas nagłego hamowania bądź zderzenia najmłodszy pasażer nie ma zapewnionej dostatecznej ochrony, a wręcz jest wystawiony na niebezpieczeństwo – może wysunąć się z pasów.
Jedynym słusznym rozwiązaniem w chłodne i mroźne dni jest wykorzystanie otulacza lub śpiworka do fotelika samochodowego. Artykuły te wykonane są z ciepłych i w pełni bezpiecznych dla dziecka materiałów oraz wyposażone w uniwersalny system otworów na pasy, który pasuje do zdecydowanej większości fotelików dostępnych na rynku.
Podróżowanie tyłem do kierunku jazdy
Czy wiesz, że dziecko powinno jeździć w foteliku tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe? Jest to dla niego o wiele bardziej bezpieczne niż podróżowanie w sposób klasyczny. Zgodnie z polskim prawem, zasada ta dotyczy tylko dzieci korzystających z fotelików 0-13 kg. Specjaliści przekonują, aby wydłużyć ten czas, a co za tym idzie, zagwarantować dziecku najwyższy poziom bezpieczeństwa w czasie podróży.
Stosując się do tego zalecenia, a wybierając się na wycieczkę całą rodziną, najlepiej będzie, jeśli jeden z rodziców usiądzie z tyłu, a tym samym pokaże, czy też zakomunikuje dziecku, że jest przy nim. W sytuacji, gdy w samochodzie jest tylko mama lub tata (jako kierowca) i maluszek, wówczas niezbędnym elementem wyposażenia okazuje się lusterko do obserwacji dziecka. Montując je na zagłówku tylnej kanapy, możesz obserwować swoją pociechę, natomiast ona ma zagwarantowaną rozrywkę z obserwacji własnego odbicia.