8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
8 maja obchodzimy ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Jest to święto bliskie sercom nie tylko osób pracujących w tym zawodzie, lecz także prawdopodobnie wielu miłośników książek. A co ważne, dosyć wiekowe. Obchodzimy je bowiem od roku 1985 ! Co warto wiedzieć o zawodzie bibliotekarza, jakie są jego codzienne obowiązki? Czym jest Tydzień Bibliotek? Czy historia bibliotek w Polsce może nas czymś zaskoczyć? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek może być świetną okazją do skorzystania z bogatej oferty tego typu placówek.
Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony 8 maja. Co warto wiedzieć o bibliotekach w Polsce?
Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek warto nadmienić, że swoistymi pionierami bibliotekarstwa w Polsce byli bracia Andrzej oraz Jan Załuscy, którzy w 1747 roku otworzyli w Warszawie pierwszą bibliotekę narodową w Polsce — Bibliotekę Publiczną Załuskich. Rolę biblioteki narodowej pełniła ona od 1780 roku. Niestety jej zbiory uległy dużemu zniszczeniu w roku 1944, gdy zostały podpalone przez niemieckie wojska. Warto podkreślić, że od 1928 roku funkcjonuje ona jako Biblioteka Narodowa.
Ostatnimi czasy biblioteki podejmują się różnorodnych działań na rzecz propagowania czytelnictwa wśród wielu grup wiekowych. Poszerzają też swoje katalogi, w których obecnie oprócz prasy i książek można znaleźć na przykład filmy, a nawet gry planszowe. Powstaje wiele interesujących inicjatyw, a promocja czytelnictwa poszerza się o nowe technologie. Dostęp do elektronicznych form powieści czy poradników nie powinien być więc zbyt dużym problemem dla osób wypożyczających. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek może być doskonałą okazją, by z niego skorzystać.
Biblioteki w Polsce. Ile ich jest? Czy Polacy chętnie wypożyczają książki?
Biblioteki w Polsce wciąż rozwijają swoją działalność. Pandemia wprawdzie osłabiła ich funkcjonowanie — Główny Urząd Statystyczny miał podać, że w 2020 roku w zestawieniu z rokiem poprzednim liczba wypożyczeń spadła o 24,5 %, natomiast samych czytelników — o 17,8 %. Obecnie wszystko zdaje się jednak wracać na właściwe tory.
GUS w raporcie „Kultura i dziedzictwo narodowe w 2021 roku” podawał natomiast, że wówczas, na koniec roku, w naszym kraju funkcjonowało 9 562 placówek określanych jako biblioteki oraz inne placówki biblioteczno-informacyjne. Samych bibliotek publicznych było natomiast 7 693. Prowadzonych przez nie punktów bibliotecznych było 842, a oddziałów dla dzieci i młodzieży — 873. Jak więc widać, oferta czytelnicza dla młodszych odbiorców jest całkiem rozbudowana.
Sami Polacy również czytają chętnie — we wspominanym raporcie odnotowano, że w 2021 roku 4,8 milionów czytelników wypożyczyło z bibliotek 89,1 milionów woluminów, a także 2,7 milionów materiałów specjalnych. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba czytelników spadła, jednak w przypadku samych wypożyczeń wzrosła. Najchętniej książki mieli wypożyczać czytelnicy z województwa wielkopolskiego.
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Jak wygląda praca w bibliotece?
Świętujemy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, warto więc wspomnieć, że już w 1917 roku powstał związek Bibliotekarzy polskich; dziś funkcjonuje jako Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i zrzesza osoby związane z pracą w zakresie bibliotekarstwa, bibliotekoznawstwa oraz informacji naukowej.
A czym zajmuje się szeregowy pracownik biblioteki? Przede wszystkim obsługą czytelnika, czyli wypożyczaniem książek, przyjmowaniem zwrotów i przygotowywaniem złożonych wcześniej w systemie zamówień. Lecz również aktualizuje bazy danych i opracowuje zbiory biblioteczne. Najnowsze technologie zadomowiły się na dobre również w tej branży — w zależności od wielkości biblioteki oraz jej specyfikacji filie czy katalogi internetowe również mogą być mniej lub bardziej rozbudowane.
Komu zawdzięczamy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek? Tydzień Bibliotek — kiedy go zaczynamy?
Dzięki komu od 1985 roku obchodzimy 8 maja ten szczególny dzień? Jak się okazuje, jest to święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Warto również wspomnieć, że od 8 maja rozpoczyna się Tydzień Bibliotek. To właśnie w tym czasie biblioteki podejmują się wielu inicjatyw, prowadzą ciekawe spotkania czy różnego rodzaju konferencje. A to wszystko w ramach promocji czytelnictwa w naszym kraju!