Data publikacji: 2023-03-31
Link sponsorowany

W jakie kryptowaluty inwestować 2023?

Warte uwagi jest to, aby pamiętać, że każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem, a w przypadku kryptowalut na dynamicznie zmieniającym się rynku kryptowalut — bardzo wysokim ryzykiem. Dlatego inwestuj tylko w tę kryptowalutę, która w ostatnich latach odnotowała duże spadki cen, a prognozy wieszczą wzrost cen, lecz tylko tyle, ile jesteś w stanie stracić! To święta zasada inwestowania, aby na grę kryptowalutami (ale nie tylko na nie) nie przeznaczać więcej niż 20% własnych oszczędności.

tanie kryptowaluty, najpopularniejsza kryptowaluta

Przeczytaj również: Porównanie kursów kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Litecoin i inne popularne waluty cyfrowe

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

W obecnej rzeczywistości ekonomiczno-gospodarczej na tle szalejącej inflacji, inwestycje w lokaty bankowe, czy obligacje nie jest opłacalnym przedsięwzięciem, a trzymanie środków na rachunkach (ROR) zapewnia zyski, ale jedynie bankom.

Aktualne kursy kryptowalut, ich wykresy i prognozy dostępne są online na różnych giełdach kryptowalutowych i specjalistycznych serwisach internetowych.

Warto jednak podkreślić, że rynek kryptowalut jest dla graczy zaawansowanych, którzy są świadomi, że kursy kryptowalut ulegają dużym wahaniom. Ogólna idea polega na sprawdzaniu kursów, wykresów czy prognoz, wstrzeleniu się w okresie spadku, a później wyjściu w momencie, gdy bitcoiny (token, altcoin) osiągną szczyt (100% zysku — teoria!).

Początkujący inwestorzy (bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy o konkretnych kryptowalutach) powinni rozpocząć od mniej ryzykownych instrumentów i na giełdach pod patronatem instytucji finansowych zabezpieczających i inwestorów i różne transakcje.

"Łowców złota" niezaznajomionych z technologią blockchain, których mamią duże zyski, najczęściej (oprócz "szczęścia nowicjuszy") spotyka sroga kara i utrata wszystkich pieniędzy, mimo że inwestowanie w ostatnim czasie w najlepsze kryptowaluty przynosiło duży zysk.

Zatem w kryptowaluty warto inwestować, lecz jak w przypadku każdej inwestycji, trzeba zachować zdrowy rozsądek, zimną krew, nie ulegać panice, a każdą decyzję poprzedzić wnikliwą analizą fundamentalną i techniczną (jeśli to możliwe).

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluta to rodzaj waluty cyfrowej, alternatywnej lub wirtualnej, którą tworzono z myślą zorganizowania alternatywnych (poza bankowych) metod płatności za transakcje internetowe (np. B-Money i Bit Gold).

Obecnie kryptowaluty tworzą zdecentralizowane systemy oparte na technologii blockchain, które odzwierciedlają strukturę rozproszonej bazy danych systemu kodów (tzw. łańcuchów bloków), a tym samym własną sieć do realizacji transakcji (ang. blockchain). Pełni ona rolę publicznej księgi zaszyfrowanych transakcji, która jest na bieżąco aktualizowana i modernizowana przez wszystkich ludzi na całym świecie biorących udział w tej technologii. Co ważne i charakterystyczne (co jest zaletą i wadą jednocześnie) wszystkie transakcje są anonimowe, choć publicznie dostępne.

Z technicznego punktu widzenia kryptografia (w czystej postaci) służy szyfrowaniu wiadomości i chroni przed nieautoryzowanym ich odczytaniem. W świecie kryptowalut zapewnia to haszowanie i podpisy cyfrowe. Hashing sprawdza zgodność danych, utrzymuje strukturę blockchaina, i z jednej strony szyfruje adresy kont i transakcje na tych kontach, a z drugiej deszyfruje i pozwala na wydobycie bloku. Natomiast przy użyciu podpisów cyfrowych, właściciel konta wyraża zgodę na transakcję, która zostaje zgłoszona do sieci, i tym samym potwierdza, że posiadania zaszyfrowane informacje, których nie musi podawać do publicznej wiadomości.

najlepsza kryptowaluta,  niektóre projekty

Główne kryptowaluty i krótka ich charakterystyka

Należy mieć świadomość, że rozwój świata kryptowalut w technologii blockchain przebiega bardzo dynamicznie, przez co powstają nowe ich odmiany. Do najlepszych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej należą:

  1. Bitcoin (BTC). Prekursor (choć nie pierwszy) na rynku kryptowalut będzie istniał, dopóty nie osiągnie maksymalnego, wyznaczonego poziomu 21 mln monet (obecnie nieco ponad 19 mln). Najpopularniejsza i najstarsza kryptowaluta (2009 r.), określana cyfrowym złotem, ponieważ reprezentuje i odzwierciedla nastroje w całej branży krypto. Dzięki temu jest najbardziej płynnym aktywem na rynku krypto, a cena bitcoina w hossie przekroczyła 261 000 zł (max. bitcoin osiągnął 21 listopada 2021 r.). Wahania cenowe są bardzo duże, ale i tak mniejsze niż innych, mniej popularnych alcoinów. Mówi się nawet, że zmiana ceny BTC o 10% stanowi 100% zmiany innych słabszych kryptowalut. Pod względem kapitalizacji dominuje niezmiennie i w najbliższym czasie się to nie zmieni, a inwestowanie w bitcoin odbywa się za pośrednictwem kantorów, giełd lub za pomocą kontraktów CFD (czyli na wahaniach cen). Niewątpliwą wadą jest pracochłonność w jego wydobyciu.

  2. Ethereum. Pojawił się w 2015 r. jako zdecentralizowana platforma, która posiada własny język programowania Solidity. Walutą wirtualną jest ETHER (ETH) - drugi pod względem kapitalizacji rynkowej i niektórzy wieszczą, że może przebić BTC. Ethereum wprowadził technologię, która ma szerokie zastosowanie (smart kontrakty, np. P2P, DApps). Używany jest do obsługi krypto funduszy, ale przede wszystkim umożliwia technologii blockchain hostowanie programów komputerowych. Dzięki kontraktom smart możliwy jest rozwój złożonych, użytecznych zdecentralizowanych aplikacji do obsługi płatności internetowych, oraz w innych dziedzinach (np. gier wirtualnych). Największą popularność Ethereum uzyskał dzięki projektom, które poprzez finansowanie społecznościowe (crowdfunding) gromadziły fundusze na rozwój start-upów. Mowa tu o oferowaniu krypto inwestorom nowych tokenów (ICO), analogicznie jak akcje oferowane inwestorom giełdowym lub firma wchodzi na giełdę w ramach IPO. Do najważniejszych zalet ETH jest to, że każda zainteresowana osoba może anonimowo brać udział w projekcie, smart kontrakty umożliwiają tworzenie projektów w różnych przestrzeniach (bez żadnych ograniczeń). Ważnym ograniczenie dla szybko powstających nowych projektów, że emisja eterów ograniczona do 18 mln jednostek rocznie. Warto podkreślić, że kurs etheru maksimum swojej popularności osiągnął w listopadzie 2021 r., dobijając prawie do 19 000 zł.

  3. Litecoin (LTC). Jest, co warte podkreślenia, jednym z pierwszych altcoinów (2011 r.), który często uznawany jest za srebro kryptowalut. Jako potomek bitcoina ma zwiększoną całkowitą podaż do maksymalnie 84 milionów LTC (BTC do 21 milionów) oraz jest tańszy w obsłudze transakcji i bardziej wydajny w bieżącym użytkowaniu, ze średnim czasem bloku około 2,5 minuty (Bitcoin robi to do 10 minut). Również kurs litecoina jest niższy (porównać cenę BTC do LTC to tak, jakby porównać złoto do srebra) i w 07 maju 2021 r. osiągnął swoje maximum nieco ponad 1300 zł. Duża popularność i stosunkowo niska cena (jak na kryptowalutę) wpłynęła na to, że jest wykorzystywany do płatności w dark web.

Należy tu wspomnieć, że istnieje wiele dziesiątek (jak nie tysięcy) altcoinów, mniej lub bardziej popularnych, a które warto wymienić to: Monero (XMR), Cardano (ADA), Ripple (XRP), Binance Coin (BNB), Polygon (MATIC), Solana (SOL) i wiele innych.

Która kryptowaluta ma potencjał?

Niestety obecna perspektywa i kondycja rynku kryptowalut jest, delikatnie mówiąc nieciekawa. Dodatkowo sytuacja geopolityczna również nie sprzyja ryzykownym inwestycjom (jakimkolwiek), więc trudno wypatrywać jakichś zysków, szczególnie w krótkim okresie czasu. Należy również mieć świadomość, że w okresach silnych zawirowań i utrzymujących się spadkach bez zwiastunów do poprawy nastrojów na rynkach, nie ma sensu uruchamiać nowych, nawet najciekawszych projektów, ponieważ z góry skazane są na znikome zainteresowanie krypto inwestorów.

Z tego też powodu trudno wskazać "pewniaka" wśród kryptowalut, które w 2023 r. mogą przynieść zyski. W czasach dużej niepewności należy baczniej przyglądać się znanym, popularnym i z dużą kapitalizacją, kryptowalutom (przede wszystkim bitcoinowi, który jest jak drogowskaz — jeśli BTC idzie w górę, inne altcoiny też powinny ruszyć za nim). Poza tym, jak po każdej burzy wychodzi słońce, tak po okresie bessy (która od końca 2021 r. męczy rynek kryptowalut) poprawia hossa, oczywiście przy poprawiających warunkach.

Bitcoin z dużo większą świadomością i zminimalizujesz ryzyko nietrafionej inwestycji.

Zważywszy, że rynek krypto znajduje się w okresie wyczekiwania na poprawę sentymentu to właśnie te największe, z najbardziej ugruntowaną pozycją (bitcoin, ether czy litecoin) powinny w pierwszej kolejności nabierać rozpędu i wartości.

W jakie tanie kryptowaluty altcoiny inwestować 2023?

Zatem w jakie kryptowaluty inwestować w 2023? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, jakim kapitałem dysponujesz oraz czy zamierzasz inwestować w krótkim okresie czasu, czy długoterminowo. Nie jest też tajemnicą, że nabycie tanich kryptowalut otwiera drogę dla dużego zysku w krótkim terminie, lecz trzeba być czujnym, bo nie jest sztuką kupić tanio, lecz w odpowiednim czasie. A to już nie jest takie proste, gdy na rynku kryptowalut istnieją setki tokenów (i codziennie powstają nowe).

Tanie kryptowaluty z potencjałem, które należało obserwować 2023 r. to te o dużej płynności i kapitalizacji rynkowej (bitcoin, ether, dash, binance coin, poligon, solana, polkadot, shiba inu, litecoin, ripple, cardano, monero, avalanche).

Natomiast wśród altcoinów z dużym potencjałem na 2023 r., godne uwagi są: CCHG (kryptowaluta pozwalająca na ładowanie samochodów elektrycznych), FGHT (apka fitness, gdzie podczas ćwiczeń można zarobić), D2T, IMPT, RIA (popularna kra karciana), ENJ (rozwiązania blockchain dla gamingu), TARO (nowa gra typu sand-box), TAMA (meme coin), UNI, COMP, ApeCoin (do prowadzenia Ape DAO oraz asortymentu NFT Bored Ape Yacht Club.), XRP, LBLOCK (zdecentralizowana loteria wirtualna).

Altcoin, o który warto jeszcze wspomnieć to Wrapped Bitcoin, który jest odpowiednikiem Bitcoina w sieci Ethereum i służy do śledzenia jego wartości. Umożliwia posiadaczom bitcoinów udział w zdecentralizowanych aplikacjach finansowych („DeFi”), które działają w sieci ethereum i jest wymieniany z Bitcoinem po takiej samej cenie.

Podsumowanie

Uwaga! Pamiętaj, inwestujesz na własne ryzyko i odpowiedzialność, dlatego zawsze przed inwestycją zrób własną analizę oraz pamiętaj o głównej zasadzie bezpieczeństwa: inwestuj tylko tyle ile, jesteś w stanie stracić!

Rekomendacje:

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem straty kapitału. Treść artykułu nie stanowi rekomendacji w zakresie lokowania środków finansowych. Przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji należy zapoznać się z jej warunkami i ryzykiem oraz dodatkowo zasięgnąć opinii eksperta.

Udostępnij artykuł:
STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES

Korzystamy z plików cookies w celu dostosowania serwisu do Twoich potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Akceptuję pliki cookies