Oświetlenie awaryjne – jak je zaprojektować i jak długo powinno działać?
Zaprojektowanie systemu oświetlenia awaryjnego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców w przypadku przerwy w dostawie prądu lub sytuacji awaryjnej. Jak należy je wykonać?
Czym jest oświetlenie awaryjne?
Oświetlenie awaryjne służy do zapewnienia oświetlenia umożliwiającego bezpieczne opuszczenie budynku lub przejście do wyznaczonych wyjść awaryjnych.
Obecnie takie oświetlenie montowane jest obowiązkowo w wielu budynkach użyteczności publicznej.
Aby oświetlenie to było efektywniejsze, często wybiera się nowoczesne oprawy awaryjne LED, które charakteryzują się energooszczędnością i są bardziej żywotne od innych typów lamp.
Jak przebiega projektowanie systemu oświetlenia awaryjnego?
Aby wykonać instalację oświetlenia awaryjnego, należy pamiętać o poniższych krokach:
-
Zidentyfikuj obszary krytyczne
Rozpocznij od zidentyfikowania obszarów krytycznych, które wymagają oświetlenia awaryjnego. Należą do nich drogi ewakuacyjne, klatki schodowe, korytarze i obszary ze sprzętem ratunkowym.
-
Zwróć uwagę na wymogi prawne
Zapoznaj się z przepisami budowlanymi i przepisami dotyczącymi oświetlenia awaryjnego. Odnoszą się one do rodzaju, rozmieszczenia i czasu trwania oświetlenia awaryjnego.
-
Wybierz odpowiednie oprawy
Wybierz oprawy oświetlenia awaryjnego, które spełniają standardy i pasują do miejsca montażu. Mogą być to naścienne albo sufitowe oprawy awaryjne LED, znaki wyjściowe z wbudowanymi światłami awaryjnymi.
-
Umiejscowienie i zasięg
Zadbaj o równomierne rozmieszczenie oświetlenia awaryjnego na drogach ewakuacyjnych i obszarach krytycznych. Należy zwracać uwagę na potencjalne przeszkody, zmiany wysokości i korytarze, na których może być konieczne dodatkowe oświetlenie.
-
Dobierz zasilanie
Wybierz oprawy z systemami zasilania akumulatorowego albo podłącz je do systemu zasilanego przez generator. Baterie powinny mieć wystarczającą pojemność, aby zapewnić oświetlenie przez wymagany czas, i powinny wytrzymywać regularne cykle testowania i ładowania.
-
Testowanie i konserwacja
Opracuj harmonogram regularnych testów i konserwacji systemu oświetlenia awaryjnego. Regularne kontrole systemów awaryjnych mają kluczowe działanie dla ich sprawnego funkcjonowania. W razie pojawienia się jakichkolwiek problemów z pracą instalacji należy również jak najszybciej wykonać naprawy.
Stosując się do przepisów, tworząc dokładny projekt i wybierając niezawodne oprawy o odpowiedniej pojemności akumulatorów, można zaprojektować system oświetlenia awaryjnego, który spełnia standardy bezpieczeństwa i ochronę dla osób w budynku w sytuacjach krytycznych.