Najczęstsze problemy w sprawach rozwodowych i jak sobie z nimi radzić
Rozwód to czas pełen trudnych emocji. To nie tylko proces prawny, ale przede wszystkim emocjonalny rollercoaster. Niezależnie od tego czy decyzja o rozstaniu jest wspólna, czy podyktowana konfliktami, rozwód niesie ze sobą wiele problemów. Podział majątku, opieka nad dziećmi i alimenty to często najbardziej sporne kwestie w trakcie rozwodu. Jak sobie z nimi poradzić?
Podział majątku — jeden z najczęstszych problemów rozwodowych
Nie istnieje uniwersalny scenariusz zakończenia małżeństwa. W przypadku par bezdzietnych i zgadzających się na rozwód może on zostać przyznany już na pierwszej rozprawie. Natomiast w sytuacji, gdy małżonkowie mają sprzeczne interesy, proces może się wydłużyć.
Emocje często towarzyszące rozpadowi związku, takie jak zdenerwowanie czy chęć odwetu, utrudniają zachowanie spokoju i jasne formułowanie oczekiwań. Tu z pomocą przychodzi adwokat rozwodowy w Warszawie, który jest swego rodzaju mediatorem i rozjemcą w konfliktowych sytuacjach, zwłaszcza jeśli chodzi o podział majątku. Każda ze stron może przedłożyć sądowi stosowny wniosek w trakcie postępowania rozwodowego. Warto jednak pamiętać, że zajmowanie się sprawami majątkowymi może wydłużyć proces rozwodowy, a sąd może nawet odmówić podziału majątku podczas trwania sprawy, jeśli uzna, że może to niepotrzebnie opóźnić wydanie orzeczenia.
Po uzyskaniu rozwodu małżonkowie mają możliwość podziału majątku zarówno w sądzie, jak i u notariusza. Opcja notarialna jest szybsza, ale wymaga pełnej zgody obu stron co do sposobu podziału majątku.
Warto pamiętać, że do podziału kwalifikuje się wyłącznie majątek nabyty wspólnie w trakcie trwania małżeństwa, a nie indywidualne majątki osobiste małżonków.
Troska o dobro najmłodszych
Rozwód jest nie tylko trudnym procesem dla małżonków, ale przede wszystkim dla dzieci. Rozwodzący się muszą pamiętać, że ich dobro powinno być na pierwszym miejscu. Rozwód może wywołać u dzieci wiele emocji. Oboje rodzice muszą pracować razem, aby zapewnić im stabilność i wsparcie.
Jednym z najważniejszych wyzwań jest ustalenie opieki nad dziećmi oraz ustalenie czasu spędzanego z każdym z rodziców. Ustalenie planu rodzicielskiego, który uwzględnia potrzeby dzieci i pozwala im na utrzymanie silnych relacji z obydwoma rodzicami, jest bardzo ważne.
Rodzice mają nie tylko prawo, ale i obowiązek podtrzymywania relacji z dzieckiem, najlepiej przez kontakt osobisty. Jeśli nie ma takiej możliwości może być to kontakt telefoniczny lub przez Internet. Rodzice nie mają prawa utrudniać dzieciom kontaktu z drugą stroną. W trakcie rozwodu małżonkowie mogą sami, bez angażowania sądu, ustalić warunki i formę kontaktów z dzieckiem. Jeżeli jednak nie osiągną porozumienia, to wówczas sąd podejmuje decyzję w tej sprawie.
Rozwód to proces pełen wyzwań, zarówno emocjonalnych, jak i prawnych. Wybór odpowiedniego adwokata rozwodowego, który będzie wsparciem na każdym etapie rozwodu, ułatwia przejście przez ten trudny czas. Problemy w trakcie rozwodu pojawiają się dość często. Grunt to się na nie przygotować i podejmować świadome kroki, by je rozwiązać.