Na czym polega rozwód i jak przez niego przejść?
Czasami życie rodzinne nie układa się pomyślnie, co skutkuje koniecznością porzucenia prób naprawy związku małżeńskiego i wystosowaniem pozwu o rozwód. Choć jest to czas trudny dla obu ze stron, niezbędne jest zachowanie zimnej krwi i skorzystanie z pomocy prawnej, aby zapewnić sobie i swoim bliskim jak największe bezpieczeństwo.
-
Adwokat Wrocław - z jakiej pomocy prawnej warto skorzystać podczas rozwodu?
-
Doradztwo prawne z zakresu prawa rodzinnego - czym jest rozwód w świetle prawa i jak go uzyskać?
-
Jakie mogą być przeszkody do orzeczenia rozwodu?
-
Kancelaria adwokacka Wrocław - jakie prawne skutki niesie ze sobą rozwód?
Dobry adwokat może być pomocą nie tylko w przypadku spraw karnych. Jego wsparcie bywa też nieocenione w przypadku konieczności zdecydowania się na rozwód. Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Adwokat Wrocław - z jakiej pomocy prawnej warto skorzystać podczas rozwodu?
Dla osób, które decydują się na rozwód dobrym wyborem są usługi kancelarii adwokackiej, specjalizującej się w sprawach cywilnych i prawie rodzinnym. Jest to szczególnie istotne, jeżeli w grę wchodzą duże pieniądze lub opieka nad dziećmi. Dobra kancelaria adwokacka adwokat czy radca prawny to szansa na uzyskanie niezbędnych porad i wiedzy, dzięki której procedura rozwodowa zakończy się pomyślnie – na przykład zasądzeniem alimentów, otrzymaniem opieki nad dziećmi czy sprawiedliwym podziałem majątku wspólnego. Oczywiście, usługi prawne nie należą do najtańszych, warto jednak zauważyć, że często są jedynym środkiem uzyskania niezbędnej pomocy i wsparcia. Ponadto, koszt porady często zależny jest od stopnia skomplikowania sprawy, dzięki czemu cena usługi jest dopasowana do jej faktycznej wartości. Kolejne kroki postępowania rozwodowego, od napisania i wniesienia pozwu, przez sprawę rozwodową i postępowanie dowodowe aż do orzeczenia sądu stają się prostsze, jeżeli sprawuje nad nimi pieczę doświadczony adwokat. W sprawach rozwodowych zawsze warto skorzystać z porad prawnych i wsparcia adwokata, aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo, stabilność i spokój ducha.
Doradztwo prawne z zakresu prawa rodzinnego - czym jest rozwód w świetle prawa i jak go uzyskać?
Zgodnie z polskim prawem rozwód jest jedną z przyczyn rozpadu małżeństwa. Opisuje to Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, który podaje, jakie są skutki rozwodu w świetle prawnym. Innymi przyczynami rozpadu małżeństwa mogą być także śmierć jednego z małżonków oraz stwierdzenie nieważności małżeństwa. Rozwód może zostać orzeczony wyłącznie przez sąd w przypadku, kiedy nastąpił trwały i zupełny rozpad pożycia. Jak zauważa adwokat z Kancelarii Klisz i Wspólnicy, Iwo Klisz, jest to warunek obligatoryjny, z którym nie można dyskutować. Bez jego spełnienia sąd nie orzeknie rozwodu. Zupełny rozpad pożycia następuje, kiedy nie ma między małżonkami więzi duchowej, fizycznej ani gospodarczej. Z kolei trwały rozpad oznacza sytuację, w której pewne jest, że między małżonkami nie da się dojść do porozumienia, nie ma możliwości odbudowania relacji.
Obecnie uzyskać można dwa typy rozwodu:
-
rozwód z orzeczeniem o winie, podczas którego sąd wskazuje, który z małżonków ponosi odpowiedzialność za niepowodzenie związku (lub stwierdza, że ponoszą go obie strony);
-
rozwód bez orzekania o winie, a więc bez wskazania, który z małżonków jest odpowiedzialny za rozpad małżeństwa.
Jakie mogą być przeszkody do orzeczenia rozwodu?
Nie w każdym przypadku możliwe jest orzeczenie rozwodu przez sąd. Zdarza się, że występują tak zwane przeszkody rozwodowe, czyli inaczej negatywne przesłanki rozwodowe. Wśród nich oczywisty jest brak trwałego lub zupełnego rozpadu pożycia. Inne, niezwykle istotne przeszkody rozwodowe to na przykład dobro wspólnych dzieci małżonków. Oznacza to, że jeżeli sąd uzna, że rozwód miałby bardzo negatywny wpływ na dzieci - zarówno finansowy, jak i psychiczny - nie udzieli go małżonkom. Rozwodu nie można także uzyskać, jeżeli żąda go wyłącznie małżonek winny rozkładowi pożycia lub jeżeli jest on sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Przykładowo, jeżeli rozpad związku spowodowałby pozbawieniem jednego z małżonków koniecznej opieki czy miejsca do życia, nie jest on możliwy.
Kancelaria adwokacka Wrocław - jakie prawne skutki niesie ze sobą rozwód?
Przede wszystkim, w wyniku rozwodu następuje rozdzielność majątkowa dotychczasowych małżonków. Konieczne jest zatem prawne podzielenie majątku wspólnego, co może się wydarzyć w trakcie postępowania rozwodowego lub w trakcie odrębnego procesu. Rozwód jest także powodem konieczności ustalenia sposobu korzystania z mieszkania przez małżonków, jeżeli dotychczas zajmowali oni wspólny lokal. Często wynikiem procesu rozwodowego jest także zasądzenie alimentów. Może je płacić małżonek, który jest winny, współwinny lub niewinny rozkładu pożycia małżeńskiego, jednak nie może się o nie ubiegać małżonek, który jest uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia. Alimentów można się domagać zarówno w trakcie postępowania rozwodowego, jak i później, w osobnym procesie. Warto jednak zauważyć, że nie jest to kwestia, którą z urzędu rozstrzyga sąd w wyroku rozwodowym.
Artykuł sponsorowany