Kosmetyki z filtrem UV - moda czy konieczność?
Wszystkim z nas zależy, aby mieć piękną, promienną i zdrową cerę jak najdłużej. Jakie kosmetyki powinniśmy stosować, jak radzić sobie z niedoskonałościami oraz czy kremy z filtrem UV to rzeczywiście konieczność?
Problem z występowaniem zaskórników jest powszechny i dotyczy osób w każdym wieku. Jak pozbyć się zaskórników oraz, co niezwykle ważne, jaką rolę odgrywa tutaj promieniowanie UV?
Co to promieniowanie UV? Poznaj promieniowanie słoneczne
Aby ochronić się przed promieniowaniem UV, najpierw musimy wiedzieć, czym konkretnie ono jest. Promieniowania UV nie dostrzeże ludzkie oko. Wytwarzane jest ono przez słońce, a inaczej nazywamy je ultrafioletowym. Jeżeli będziemy korzystać z jego wpływu rozważnie, może nam ono przynieść korzyści, na przykład wysuszyć tymczasowo zaskórniki oraz nadać naszej skórze ładny koloryt. Przy użyciu odpowiednich kremów z filtrem (SPF) będziemy mogli cieszyć się estetyczną, zdrową opalenizną oraz dawką witaminy D.
Uważajmy jednak. Długotrwałe zażywanie kąpieli słonecznych bez ochrony może być naprawdę szkodliwe.
Jak powstają zaskórniki?
Zaskórniki powstają z różnych przyczyn. Do głównych przyczyn zaliczamy nadprodukcję sebum. Nie bez znaczenia jest także nieumiejętna pielęgnacja oraz dobór złego rodzaju kosmetyków, niekiedy takich o nieodpowiednim dla nas składzie.
Czy promieniowanie UV ma wpływ na skórę?
Jak promieniowanie UV wpływa na skórę? Krótkotrwała ekspozycja na promienie słoneczne może przynieść nam korzyści, takie jak wyrównanie kolorytu czy tymczasowe wysuszenie zaskórników. Jednak długotrwałe opalanie oznacza ryzyko. Na co jesteśmy narażeni?
Czy promieniowanie UV jest niebezpieczne? Zadbajmy o ochronę przeciwsłoneczną
Promieniowanie UV bezsprzecznie ma wpływ na naszą skórę. Jednak w jakim stopniu? Należy mieć na uwadze, że długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne może sprawić, że nasza skóra będzie starzeć się szybciej. Będziemy narażeni na utratę elastyczności, nieestetyczne przebarwienia skóry oraz zmarszczki. Pamiętajmy również, że jeśli nasza skóra będzie zbyt długo wystawiona na działanie promieni UV, produkcja sebum - a co za tym idzie, przetłuszczanie się cery - może stać się większym problemem.
Nie zapominajmy też o najważniejszym: brak odpowiedniej ochrony przed słońcem może prowadzić nawet do oparzeń oraz zwiększa ryzyko nowotworu skóry czyli na przykład czerniaka.
Jak ograniczyć powstawanie zaskórników? Pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej
Dokładne oczyszczanie skóry
Wybierajmy te kosmetyki, które regulują wydzielanie sebum. Systematyczne oczyszczanie cery jest niezwykle ważnym elementem pielęgnacji. Używajmy delikatnych kosmetyków myjących oraz toników, które nie podrażnią pH skóry, ale pomogą ją odżywić.
Regularne nawilżanie i pielęgnacja
Stosujmy również wysokiej jakości kremy nawilżające, które pomogą uregulować wydzielanie sebum i poprawią stan naszej cery. Nie powinniśmy dopuścić do przesuszenia naszej skóry, gdyż wówczas warstwa hydrolipidowa może zostać zakłócona, a to przyczynia się do nasilonej produkcji sebum.
Pamiętajmy o kremach z filtrem przeciwsłonecznym!
Pamiętajmy też o odpowiedniej ochronie przed słońcem i nie unikajmy stosowania kremu z filtrem. Używajmy kosmetyków fotoprotekcyjnych, które filtrują promieniowanie UVB oraz promieniowanie UVA. Wybierajmy kremy o wysokim wskaźniku SPF - dzięki nim nasza skóra nie będzie narażona na negatywne skutki promieniowania UV. Krem z filtrem powinniśmy stosować nie tylko latem. Nie zapominajmy, że jesteśmy narażeni na promieniowanie UV o każdej porze roku. Dbajmy o kondycję naszej skóry i zapewnijmy jej wysoką ochronę przeciwsłoneczną nawet zimą!
Artykuł sponsorowany