Data publikacji: 2024-04-20

Jak wybrać odpowiedni SPF?

Produkty z filtrem SPF są najczęściej kojarzone z wakacjami, opalaniem i beztroską. Chronią naszą skórę przed oparzeniem słonecznym, którego można nabawić się podczas letnich aktywności. Jednak badania wyraźnie wskazują, że promieniowanie UV dociera do nas każdego dnia, także pochmurnego. Przenika przez szyby w oknach i przyczynia się do przyspieszenia procesów starzenia się skóry. Jak się przed tym bronić? Jaki SPF wybrać ? I co to jest SPF ? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na te pytania.

promieniowanie słoneczne

Po co stosować kremy z filtrem?

Kosmetyki z filtrem mają za zadanie chronić skórę przed promieniowaniem UV i przyczyniać się do utrzymania jej młodego wyglądu jak i zdrowia.

Wyróżniamy następujące rodzaje promieniowania:

  • Promieniowanie UVA jest obecne nieprzerwanie przez wszystkie pory roku, bez względu na warunki pogodowe. Nie zatrzymują go szyby okienne, ani zachmurzone niebo. Ten rodzaj promieniowania przenika do warstw skóry właściwej i wpływa na degradację kolagenu i elastyny. Jest odpowiedzialne za starzenie się skóry i powstawanie przebarwień, a co gorsza sprawia, że pojawiają się na niej zmiany nowotworowe.

  • UVB - to rodzaj promieniowania, które występuje wiosną i latem. Odpowiada za produkcję witaminy D, ale też za powstanie opalenizny lub poparzenia słoneczne;

  • HEV - to promieniowanie niebieskie, emitowane przez urządzenia elektroniczne takie jak komputer czy smartfon. Odpowiada za tworzenie przebarwień i przedwczesne starzenie się skóry.

  • IR - to promieniowanie podczerwone, emitowane przez światło słoneczne. Swym szkodliwym działaniem, zwiększa ryzyko powstawania nowotworów skóry, gdyż wnika w najgłębsze jej warstwy. Wzmaga też procesy starzenia.

Jakich oznaczeń szukać w kosmetykach chroniących skórę?

Skrót SPF oznacza wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, który pokazuje jak długo można przebywać na słońcu bez poparzenia. Mnożąc wysokość faktora SPF przez czas jaki chcemy spędzić na słońcu, otrzymujemy odpowiedz, jak długo produkt chronić będzie naszą skórę. Co istotne, określenie SPF, odnosi się tylko do promieniowania UVB. Najczęściej spotykane są SPF-y w wysokościach: 15, 30 i 50. Im wyższa liczba SPF, tym większy jest poziom ochrony.

Kosmetyki chroniące przed promieniowaniem UVA, zawierają oznaczenie PPD albo PA z plusami. Wskaźnik PPD pokazuje ile razy mniejsza jest dawka promieniowania, która dotarła do skóry uprzednio pokrytej kremem z filtrem. Producenci nie mają obowiązku informowania o nim, więc nie zawsze znajduje się na opakowaniu . Drugim wskaźnikiem określającym wysokość ochrony przed UVA jest PA z plusami. Im więcej plusów, tym ochrona przed UVA jest wyższa. Najwyższą ochronę przeciwsłoneczną mają kosmetyki z oznaczeniem PA ++++.

Przed światłem niebieskim i czerwonym chronią produkty, mające w opisie wyrazy HEV oraz IR.

krem przeciwsłoneczny, filtrem mineralnym

Dobry krem z filtrem to ten, który posiada oznaczenie: SPF 50+ UVA UVB PA++++ HEV/IR. Mamy pewność, że ochroni on przed wszystkimi czterema rodzajami promieniowania.

Rodzaje filtrów słonecznych

Kosmetyki z filtrem można podzielić na trzy rodzaje: mineralne, chemiczne i mieszane.

Filtry mineralne, inaczej zwane fizycznymi tworzą na skórze powłokę odbijającą i rozpraszającą promieniowanie słoneczne. Chronią one skórę zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA. Ten rodzaj filtrów ma dwie znaczące korzyści:

  • jest fotostabilny, czyli nie traci swoich właściwości pod wpływem promieniowania, albo w związku z upływem czasu.

  • zazwyczaj nie powoduje podrażnień i uczuleń, dlatego nadaje się dla cery wrażliwej i alergicznej, oraz małych dzieci.

Do wad tego filtra zazwyczaj zaliczano: bielenie skóry oraz gęstą, tłustą konsystencję. Całe szczęście, dzięki nowoczesnym technologiom pierwszy problem udało się zniwelować, zamykając filtry w nano cząsteczkach. Na rynku pojawiają się także filtry mineralne o coraz bardziej dopracowanej, lżejszej konsystencji.

Do filtrów mineralnych zaliczamy tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Często stosuje się je razem w jednej formulacji, gdyż w ten sposób zyskuje się skuteczniejszą ochronę.

Filtry chemiczne, odwrotnie niż mineralne, pochłaniają promieniowanie i ulegają przemianie w ciepło lub rozpadają się. Do zalet tych filtrów należy lekka, z łatwością rozprowadzająca się konsystencja. Są całkowicie niewidoczne na skórze i nie pozostawiają na niej lepkiej warstwy. Idealnie komponują się ze skórą, więc nie ma obaw o ich ścieranie. Mogą w niektórych przypadkach wykazywać działanie podrażniające skórę. Kosmetyki zawierające filtry chemiczne nie mają jednakowego działania. Niektóre chronią tylko przed UVA lub tylko przed UVB, a inne zapewniają wysoką ochronę przed obydwoma rodzajami promieniowania.

Warto wybierać filtry nowej generacji, uważane za bezpieczniejsze, gdyż dają ochronę przed wszystkimi rodzajami promieniowania i są fotostabilne. Należą do nich: Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Ethylhexyl Triazone, Diethylhexyl Butamido Triazone czy Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine.

Filtry mieszane łączą najlepsze cechy obu rodzajów filtrów w jednym kosmetyku przeciwsłonecznym. Pozwala to uzyskać wysoki stopień fotoochrony i fotostabilności, a ich aplikacja ze względu na lekkość konsystencji, jest znacznie przyjemniejsza.

Jaki wybrać odpowiedni produkt przeciwsłoneczny?

Wybór filtra zależy od tego czy chcemy się opalać, uprawiać sporty wodne, czy też po prostu użyć go w codziennej pielęgnacji przed pójściem do pracy.

W dwóch pierwszych przypadkach powinniśmy wybrać faktor SPF odpowiadający fototypowi naszej skóry. Pierwszy fototyp odpowiada najjaśniejszej cerze, na której szybko pojawiają się oparzenia słoneczne. Dla niej rekomendowany jest filtr 50+. Im wyższy fototyp, tym filtry przeciwsłoneczne mogą być mniejsze, ale dla własnego bezpieczeństwa i skutecznej ochrony skóry i tak lepiej zastosować te o najwyższym faktorze.

W codziennej pielęgnacji kosmetyk z filtrem powinien być dostosowany do typu cery.

Filtry do skóry tłustej lub trądzikowej powinny mieć lekką konsystencję i nieobciążającą formułę. W tym przypadku lepiej sprawdzą się kremy z filtrem chemicznym. Z drugiej strony, tlenek cynku znajdujący się w niektórych filtrach mineralnych jest polecany do pielęgnacji cery trądzikowej. Ma bowiem działanie ściągające i ochronnie, łagodzi stany zapalne. Warto zatem wypróbować oba rodzaje filtrów i sprawdzić, który nam bardziej pasuje.

Filtry do cery mieszanej, która charakteryzuje się przetłuszczaniem w strefie T ( czoło, nos, broda), powinny mieć lekką i szybko wchłaniającą się formułę. Dla takiej cery najlepsze będą filtry matujące lub o satynowym wykończeniu

Filtry do cery suchej, mogą mieć treściwą konsystencję, która zmniejszy nieprzyjemne uczucie podrażnienia i ściągania skóry. Filtry mineralne sprawdzą się w tym przypadku w 100%.

Filtry fizyczne sprawdzą się także w przypadku cery delikatnej, wrażliwej i naczynkowej. To najlepszy wybór dla wymagających najczulszej ochrony niemowląt i małych dzieci, gdyż nie wywołują alergii, podrażnień ani zapalenia skóry.

Filtry do cery dojrzałej z przebarwieniami i po zabiegach kosmetycznych powinny korzystać z największej ochrony jaką dają filtry mieszane.

Etapy pielęgnacji i kiedy stosować filtr

Poranna pielęgnacja powinna wyglądać następująco:

1. Mycie twarzy

2. Tonizowanie skóry

3. Serum (najlepiej z witaminą C lub innymi antyoksydantami, które wymiatają z organizmu wolne rodniki)

4. Krem matujący lub nawilżający (jeśli skóra tego wymaga), krem pod oczy

5. Krem z filtrem SPF.

Zastosowanie kremu z filtrem powinno być zawsze ostatnim krokiem w dziennej pielęgnacji, po którym można zrobić makijaż. Krok 3 i 4 nie zawsze jest konieczny. Osoby z cerą tłustą i mieszaną wolą nakładać krem z filtrem na twarz nieobciążoną nadmiarem kosmetyków. Ale cery suche i dojrzałe potrzebują więcej składników odżywczych zapobiegających wiotkości skóry, których sam krem z SPF raczej nie zapewni.

Wybierając krem z filtrem, warto postawić na te, które zostały wzbogacone o składniki pielęgnacyjne, mające działanie nawilżające i minimalizujące powstawanie zmarszczek. Już po kilku tygodniach ich stosowania zauważyć można wyraźną poprawę w jakości i wyglądzie skóry. W kremach SPF dla cery dojrzałej znajdziemy: antyoksydanty, peptydy, komórki macierzyste, resweratrol, kwas hialuronowy, witaminy A,C,E. Cery tłuste będą zadowolone z formuł wzbogaconych o składniki aktywne minimalizujące przetłuszczanie i spowalniające procesy starzenia, takie jak wyciąg z centelli czy niacynamid.

Krem z filtrem może pełnić funkcję doskonałej bazy pod makijaż, ułatwiającej aplikację kosmetyków takich jak podkład i puder. W tej roli sprawdzają się kremy o lekkiej, nietłustej konsystencji, które się dobrze wchłaniają w skórę i nie zostawiają tłustego filmu. Zanim zaczniemy makijaż, trzeba poczekać około 10-20 minut, by cała warstwa pielęgnacyjna wraz z kremem SPF, dobrze się wchłonęła.

Podkład powinien dobrze łączyć się z zastosowanymi wcześniej kosmetykami i z filtrem do twarzy. Szybsze ścieranie się makijażu, lub powstawanie nieestetycznych grudek, powinno jak najszybciej skłonić nas do decyzji o zmianie produktów do makijażu lub ....kremu z filtrem.

Ciekawe rozwiązanie oferuje krem bb, który w teorii zapewnia lżejszy makijaż. Jednocześnie wyrównuje koloryt skóry, pielęgnuje dobranymi do rodzaju cery składnikami, oraz posiada duży filtr SPF. Niestety ze względu na kolor, nie da się go zbyt dużo nałożyć na twarz, bo dałoby to brzydki efekt maski. Z kolei stosując go w ilości zapewniających wyłącznie upiększenie cery, otrzymujemy tylko minimalny poziom ochrony. Lepiej więc używać go jako podkładu, który dodatkowo zabezpiecza przed promieniowaniem słonecznym.

Do utrwalenia makijażu i by zapobiec jego ścieraniu, należy zastosować sypki lub prasowany puder, dopasowany do potrzeb skóry(np. matujący). Warto przy tym zapewnić sobie dodatkową ochronę i wybrać taki, który także posiada filtr SPF.

Ile i jak stosować krem z filtrem

Ilość filtra która zapewni ochronę twarzy i szyi wynosi ok. 1,2 ml, czyli mniej więcej pół pojemności łyżeczki do herbaty. Można też odmierzyć właściwą ilość, wyciskając z tubki dwa paski kremu na długość palców wskazującego i środkowego.

Filtry mineralne działają od razy po ich nałożeniu i utrzymują swoje właściwości do momentu starcia go ze skóry. Filtry chemiczne należy aplikować co najmniej 30 minut przed ekspozycją na słońce. Z uwagi na mniejszy stopnień fotostabilności, trzeba nakładać je ponownie na skórę co 2-3 godziny.

Nawet prawidłowo nałożony krem z filtrem, może przestać chronić. Wszystko zależy od stopnia potliwości, przetłuszczania skóry, albo mechanicznego ścierania podczas podpierania się, drapania, wydmuchiwania nosa. Każdy kontakt z wodą zmniejsza ochronę, nawet gdy ma wodoodporną formułę

Dobrze jest więc bez względu na rodzaj filtrów, ponawiać aplikację kremu w ciągu dnia. Jest to łatwiejsze gdy jesteśmy na plaży, czy wycieczce. Spędzając czas w pracy, nie zawsze możemy pozwolić sobie na zmycie makijażu i ponowne przeprowadzenie rytuału pielęgnacyjnego, wraz z nałożeniem SPF. Wtedy w sukurs przychodzą nam nowoczesne rozwiązania jakimi są filtry w sprayu. Pozwolą one uzupełnić warstwę filtra i poczuć się bezpieczniej, wiedząc ze nasza skóra nie jest narażona na szkodliwe promieniowanie.

Udostępnij artykuł:
STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES

Korzystamy z plików cookies w celu dostosowania serwisu do Twoich potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Akceptuję pliki cookies