Jak podpisać dokument profilem zaufanym?
Chcesz wysłać dokumenty drogą elektroniczną, potrzebujesz podpisać je podpisem zaufanym? Nie wiesz, jak to zrobić? To nic trudnego, wystarczy wykonać kilka prostych czynności na stronie rządowej. Przy pomocy profilu zaufanego załatwisz każdą sprawę bez wychodzenia z domu. Takim podpisem potwierdzisz swoją tożsamość w systemach, ale nie tylko. Sprawdź, krok po kroku, jak możesz złożyć podpis online za pomocą profilu zaufanego.
Przeczytaj też: Czym jest podpis kwalifikowany i jakie ma zastosowanie?
Czym jest podpis zaufany?
Profil zaufany to narzędzie całkowicie darmowe, które ma za zadanie pomóc w zdalnym załatwianiu spraw urzędowych. Przy jego pomocy potwierdzić możemy swoją tożsamość w systemie administracji publicznej i składać swój elektroniczny podpis pod różnymi pismami, które skierować chcemy do urzędów. W takim kontakcie podpis ten jest alternatywą dla płatnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Sprawdź, jak możesz podpisać dokument podpisem zaufanym?
Żeby mieć możliwość złożenia elektronicznego podpisu, posiadać trzeba swój profil zaufany oraz zapisać na komputerze dokument, na którym ten podpis ma się znaleźć.
Jak podpisać dokumenty profilem zaufanym? Zobacz, krok po kroku!
Podpisanie dokumentu profilem zaufanym nie jest skomplikowane. Poniżej przedstawiamy, jak zrobić to krok po kroku.
-
Krok pierwszy — otwórz stronę https://www.gov.pl.
-
Kolejno, wejdź w zakładkę „Dokumenty i dane osobowe” umieszczonej w sekcji „Dla obywatela”.
-
W kategorii „Inne sprawy” kliknąć trzeba hasło „Podpisz dokument elektronicznie – wykorzystaj podpis zaufany”.
-
Przekierowani zostaniemy na stronę główną, na której kliknąć trzeba kafelek „Start”.
-
W tym miejscu zdecydować się możesz na wybór jednego z trzech możliwych rozwiązań — podpisać dokument PDF profilem zaufanym, lub podpisać dokument w formatach txt, .rtf, .xps, .odt, .ods, .odp, .doc, .xls, .ppt, .docx, .xlsx, .pptx, .csv, .jpg, .jpeg, .tif, .tiff,geotiff, .png, .svg, .wav, .mp3, .avi, .mpg, .mpeg, .mp4, .m4a, .mpeg4, .ogg, .ogv, .zip, .tar, .gz,gzip, .7z, .html, .xhtml, .css, .xsd, .gml, .rng, .xsl, .xslt, .TSL, .dwg, .dwf, .dxf, .dgn, .jp2, czy też podpisać sprawozdanie finansowe.
-
Gdy wybraną już mamy interesującą nas opcję, wybieramy „Dalej”.
-
Następnie Klikamy „Podpisz i sprawdź dokument”, przekierowani zostajemy na stronę, na której wgrać trzeba dany dokument do swojego komputera.
-
Kolejno, wybieramy „Wybierz dokument z dysku” i wyszukujemy konkretny plik.
-
Gdy nasz dokument się załaduje, możemy kliknąć kafelek „Podpisz”.
W tym momencie zostajemy przeniesieni do strony logowania profilu zaufanego, na którym mamy możliwość skorzystania z dwóch opcji — logowanie poprzez bankowość elektroniczną lub wpisanie loginu i hasła.
W chwili zalogowania możemy już podpisać nasz dokument, sprawdzić tylko musimy zgodność wszystkich danych. Wybierz hasło „Podpisz podpisem zaufanym”. Możesz już potwierdzić, że dokument został podpisany.
Jeżeli weryfikacja zakończyła się pomyślnie, możemy pobrać nasz dokument i drogą elektroniczną przesłać do urzędu.
Jak podpisać dokument profilem zaufanym przez bank? Krok po kroku!
Innym sposobem na podpisanie dokumentu profilem zaufanym, jest zrobienie tego przez bankowość elektroniczną, w przypadku gdy profil zaufany założony został za pośrednictwem banku. Z takiej możliwości klienci banków: Bank Millennium, PKO BP i Inteligo, Pekao S.A., Getin Bank, Credit Agricole, BNP Paribas, ING Bank Śląski, Envelo, Santander Bank Polska, mBank, banki spółdzielcze Grupy BPS, Bank Spółdzielczy w Brodnicy.
Jak podpisać dokument profilem zaufanym przez bank? Wykonaj krok po kroku wszystkie czynności, które opisane są w powyższej instrukcji, a po dotarciu do punktu, w którym dokonujesz wyboru możliwości jednej z trzech dostępnych rozwiązań, zaloguj się na swoje konto osobiste za pomocą bankowości elektronicznej. W kolejnym kroku bank poprosi Cię o zaznaczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych, wyśle kod autoryzacyjny na Twój telefon.
Podpisanie dokumentu profilem zaufanym przez kilka osób – jak to zrobić?
Niektóre rodzaje dokumentów muszą zostać podpisane przez więcej niż jedną osobę. Dzieje się tak w przypadku dokumentów podpisywanych przez wspólników czy małżonków. W takim przypadku obydwie posiadać muszą konto zarejestrowane na ePUAP oraz posiadać dostęp do konta wspólnego na ePUAP.
Jak można podpisać profilem zaufanym pismo przez kilka osób:
-
Pierwszym sposobem jest przesłanie e-mailem podpisanego pisma do drugiej osoby. Osoba ta zapisuje go na swoim dysku i podpisuje profilem zaufanym.
-
Druga możliwość, która skierowana jest do firm czy organizacji, to stworzenie wspólnego profilu na platformie ePUAP i zaproszenie do niego wszystkich osób, które uprawnione są do składania podpisów pod dokumentami.
-
Kolejno, wgrać trzeba plik z dokumentem "Mojej skrzynce" w folderze Robocze. Do pliku tego dostęp będą posiadały wszystkie uprawnione osoby i będą mogły podpisać go swoim Profilem Zaufanym.
Jakich dokumentów nie można podpisać profilem zaufanym?
Profilem zaufanym nie podpiszemy wszystkich dokumentów urzędowych. Nie wykorzystasz go do podpisania takich dokumentów jak deklaracje podatkowe. Profil zaufany nie wystarczy również do podpisywania dokumentów nieurzędowych, takich jak umowy zawierane z pracodawcą czy kontrahentem, a także umowy kredytowe z bankiem. W przypadku tych dokumentów konieczny jest podpis kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Podpisanie dokumentu profilem zaufanym nie powiodło się — co zrobić?
Nie udało Ci się podpisać dokumentu profilem zaufanym? Możesz spróbować skorzystać z innej przeglądarki oraz wyczyścić ciasteczka. Gdy nie przynosi to rezultatu, warto skontaktować się z ZUS-em. Można również, spróbować usunąć zestaw dokumentów do wysłania i spróbować stworzyć nowy.
Czy podpisanie dokumentu przy pomocy profilu zaufanego jest bezpieczne?
Jest to proces w pełni bezpieczny. System zawiera odpowiednie zabezpieczenia, trzeba jednak pamiętać o stworzeniu bezpiecznego hasła, którego nikomu nie będziemy udostępniać.
Link sponsorowany