Headhunter — wyspecjalizowany łowca talentów
Wyszukiwaniem i rekrutacją najlepszych kandydatów do pracy często zajmują się przeważnie menedżerowie ds. rekrutacji czy pracownicy działów kadr. Jednak w niektórych przypadkach firmy korzystają z pomocy agencji zatrudnienia lub osób trzecich, które działają w imieniu firmy i zwane są headhunterami.
Przyjrzyjmy się bliżej, na czym polega praca headhuntera?
Czym jest headhunting?
Headhunting, często nazywany executive search, to proces pozyskiwania najlepszego możliwego kandydata na dane stanowisko. Oznacza to identyfikację i ukierunkowanie pracowników wysokiego szczebla na stanowiska, które zwykle mają istotne znaczenie dla organizacji.
Kim więc jest headhunter?
Headhunter (inaczej łowca talentów) to profesjonalista specjalizujący się w dziedzinie rekrutacji ściśle wykwalifikowanych pracowników na stanowiska kierownicze i zarządcze w firmach.
Praca headhuntera polega na poszukiwaniu, selekcji i przyciąganiu — najlepszego pracownika na dane stanowisko pracy (kandydatów o wysokich kompetencjach i doświadczeniu), który stanowić będzie wartościowy nabytek dla firmy. Headhunting to jedna z najskuteczniejszych strategii wyszukiwania i rekrutacji wyjątkowych kandydatów, którzy niekoniecznie szukają nowej pracy.
Headhunterzy są ekspertami w networkingu i zrozumieniu aktualnego rynku pracy, co sprawia, że są bardzo skuteczni w rekrutacji kandydatów.
Przedsiębiorstwa angażują headhunterów także ze względu na ich zdolność do podejmowania obiektywnych decyzji podczas wyboru kandydatów oraz w celu uniknięcia potencjalnych pomyłek w procesie rekrutacji.
Headhunter — umiejętności i cechy
Umiejętności interpersonalne — to zawód, w którym zarządzanie personelem odgrywa kluczową rolę. Headhunterzy potrafią nawiązywać relacje, które są niezwykle istotne w procesie rekrutacji.
Poufność — istotną cechą cenioną u headhuntera jest zachowanie poufności, musi on gwarantować dyskrecję zarówno kandydatom, którzy pragną zachować tajemnicę swoich planów zawodowych przed obecnymi pracodawcami, jak i klientom, którzy uważają proces rekrutacji na stanowiska kluczowe dla biznesu za niezmiernie poufną kwestię.
Kompetencje psychologiczne i socjologiczne — są kluczowe w pracy headhuntera. Ten zawód wymaga zdolności do skutecznego komunikowania się i nawiązywania relacji z ludźmi. Często headhunter musi przekonać potencjalnych kandydatów do rozważenia oferty pracy, która może niekoniecznie opierać się na wyższym wynagrodzeniu, ale oferować inne korzyści, takie jak rozwój zawodowy, prestiż, interesujące wyzwania czy przyjazne środowisko pracy.
Znajomość branży — dzięki znajomości realiów branży klienta doświadczony łowca talentów prawidłowo selekcjonuje kandydatów, nie traci czasu na kontakt z osobami, które i tak nie sprawdzą się na danym stanowisku, minimalizując ryzyko zarekomendowania klientowi nieodpowiednich kandydatów do zatrudnienia.
Na czym polegają obowiązki headhuntera?
-
Świadczenie usług executive search (poszukiwanie i rekrutacja wysoko wykwalifikowanych kandydatów na stanowiska wyższego szczebla w firmach).
-
Wsparcie w procesie rekrutacyjnym, takie jak współtworzenie z klientem szczegółowego profilu wymaganego kandydata.
-
Przekonywanie specjalistów do przejścia do innego pracodawcy.
-
Bezpośrednie prowadzenie wyselekcjonowanych kandydatów przez etapy procesu rekrutacyjnego;
-
Rozpatrywanie potencjału kandydatów.
-
Ocena kwalifikacji osób zaproszonych do rekrutacji.
-
Nawiązywanie bezpośredniego kontaktu z kandydatami i budowanie z nimi trwałych relacji.
Czytaj również: Umowa o pracę
Jaka jest różnica między rekrutacją a headhuntingiem?
Head Hunterzy i Rekruterzy, choć obaj pracują w świecie HR, to dwie zupełnie różne
postacie.
Różnica polega na tym, że rekruter kieruje swoją ofertę do wszystkich osób aktywnie
poszukujących pracy, podczas gdy headhunter szuka wyłącznie profesjonalisty posiadającego
wymagane doświadczenie i kwalifikacje.
Headhunting jest zwykle stosowany przez firmy w przypadku stanowisk trudnych do obsadzenia (specjalistycznych lub technicznych), które wymagają znacznie bardziej ukierunkowanego działania.
Jak zostać headhunterem?
Większość headhunterów zaczyna jako rekruterzy z doświadczeniem w zasobach ludzkich. Kiedy już zdobędą imponującą sieć kontaktów z klientami i biegłe umiejętności wyszukiwania najlepszych talentów, przed założeniem własnej firmy często rozpoczynają pracę na podobnym stanowisku w firmach zajmujących się headhuntingiem.
Jakie są zarobki headhuntera?
Wysokość wynagrodzenia headhuntera jest uzależniona głównie od czynników takich jak wielkość przedsiębiorstwa, w którym pracuje, jego doświadczenie oraz skuteczność w rekrutacji. Na poziom zarobków headhuntera ma również miejsce pracy — w dużym mieście, jak Warszawa zarobki będą wyższe.
Typowe wynagrodzenie headhuntera składa się z pensji podstawowej oraz prowizji. Warto zaznaczyć, że wynagrodzenie headhuntera wzrasta w miarę awansu zawodowego, szczególnie gdy zajmuje się rekrutacją wysoko wykwalifikowanych specjalistów dla międzynarodowych klientów na światowym poziomie.
Czy warto skorzystać z usług headhuntera?
Wiedza rynkowa
Headhunterzy znają rynek pracy, często specjalizują się w określonych branżach. Dzięki temu mogą efektywnie pracować nad znalezieniem najlepszego kandydata na dane stanowisko.
Szybkie rezultaty
Headhunterzy specjalizują się w wyszukiwaniu kandydatów i dopasowywaniu ich do odpowiednich firm i mogą szybko znaleźć kogoś z potrzebnymi umiejętnościami. Jest to szczególnie przydatne, gdy firma potrzebuje szybko obsadzić stanowisko, a nie ma czasu ani zasobów, aby przeznaczyć je na rekrutację.
Poufność
Jeśli z jakiegoś powodu firma chce, aby wyszukiwanie kandydatów było dyskretne, zatrudnienie headhuntera jest dobrym rozwiązaniem.
Duża sieć kontaktów zawodowych
Praca łowcy talentów polega na pozyskiwaniu wysoko wykwalifikowanych specjalistów o określonym poziomie wiedzy i doświadczenia, co umożliwiła im kontakt z szeroką gamą profesjonalistów z branży.
Autopromocja