Data publikacji: 2024-06-21

Domowe kosmetyki własnej roboty jak je zrobić?

Szukasz alternatywy dla kosmetyków dostępnych w drogeriach? A może nie możesz dobrać produktu do swojej skóry i ciągle masz podrażnienia ? Postaw na naturalne kosmetyki domowej roboty. Stwórz własne kremy, balsamy, olejki do twarzy czy wcierki do włosów. Dowiedz się, z czego potrzebujesz do zrobienia swojego kosmetyku.

olejki eteryczne, domowych kosmetyków, olej kokosowy, olej roślinny, ciała składniki

Powody tworzenia własnych kosmetyków

Po co robić swój kosmetyk, jeśli w drogeriach jest ich zatrzęsienie? Najprostszy powód to wiedza, co się w nim znajduje. Jeśli wasza skóra nie toleruje gliceryny, to nie dodajecie jej do kremu czy toniku, jeśli szukacie balsamu zawierającego konkretne składniki, to po prostu taki kosmetyk tworzycie. Jest on w dodatku naturalny, a więc bezpieczniejszy i zdrowszy — nie tylko dla skóry, ale i środowiska.

Ponadto, stworzenie własnego kosmetyku daje ogromną satysfakcję i rozwija kreatywność. Przepisy na kosmetyk można zmieniać i wzbogacać uwzględniając aktualne potrzeby skóry. W dodatku oszczędza się też pieniądze, gdyż ich cena będzie niższa niż gotowych produktów z identycznym lub uboższym składem.

Własnoręcznie zrobione kosmetyki mogą być też wspaniałym prezentem dla bliskich osób, z każdej możliwej okazji. Pięknie pachnące olejkami eterycznymi, wykonane z najlepszych olejów i naturalnych składników, z całą pewnością zostaną docenione.

Ta niewątpliwa przyjemność tworzenia własnych mazideł, może przekształcić się w działalność zarobkową. Mimo że co rusz powstają nowe marki naturalnych kosmetyków, wciąż jest miejsce na nowe pomysły w tym zakresie.

Jak zrobić własny kosmetyk

Kosmetyki, które chcemy samodzielnie przygotować, mogą mieć bardzo prostą formułę lub być przygotowane w oparciu o gotowe bazy np. kremowe, tonikowe, szamponowe czy mydlane, do których dodaje się dodatkowe składniki. Na drugim biegunie są kosmetyki wykonane w całości samodzielnie z surowców kosmetycznych.

naturalne domowe kosmetyki, pielęgnacji ciała, kąpieli wodnej

Proste kosmetyki

Najprostsze kosmetyki to te, które wykonamy z najprostszych składników, jakie często mamy w kuchni, lub ogrodzie. Należą do nich jajka, miód, płatki owsiane, pietruszka, jogurt czy kawa. W sieci znajdziemy mnóstwo przepisów na maseczki do twarzy i włosów, peelingi, czy produkty do mycia wykonane z tych właśnie produktów.

Poniżej prezentujemy parę przetestowanych przepisów, które dają spektakularne efekty. Świetnym produktem do mycia twarzy są płatki owsiane, które mają właściwości antyoksydacyjne i opóźniające procesy starzenia. W dodatku łagodzą podrażnienia, działają przeciwzapalnie i nie wywołują żadnych alergii, więc nadają się do każdego typu cery. Ponadto wygładzają i rozjaśniają skórę, sprawiają, że jest gładka w dotyku.

Szczególnie ich dobroczynne działanie odczują właściciele cery z wypryskami i trądzikiem, gdyż zmniejsza on liczbę stanów zapalnych, zaskórników i zwęża pory. Najczęściej zaleca się zalać płatki go­rą­cą wodą, aby na­pęcz­niały i lek­ko prze­stygły. Jak osią­gną kon­sy­sten­cję pap­ki, nakłada się je na twarz z ominięciem oko­li­c oczu i wykonuje koliste ruchy myjące. Niestety często przy tym brudzi się wannę czy umywalkę. Proponujemy zatem inny, wypróbowany sposób mycia: w aptece kupuje się gazę, wycina z niej kwadrat o długości boków 15 cm, wsypuje się dwie łyżeczki płatków owsianych, podnosi się rogi gazy do góry i związuje się gumką. Następnie bezpośrednio przed myciem wkłada się pakunek do miseczki z ciepłą wodą, lub jeśli wam się spieszy pod strumień ciepłej wody, trzymając w niej chwilę płatki. Następnie wyciska się wodę z płatków, przez co na powierzchni gazy pojawia się owsiany film, którym myjemy twarz. Codziennie wymieniamy owies, ale wyrzucamy tylko zawartość pakunku, zachowując gazę. W ten sposób myje się buzię bardzo komfortowo, bez brudzenia łazienki i nie narażając się na przyczepianie ziarenek owsa do włosów.

Warto też wspomnieć o kosmetykach z jarzębiny, które wspaniale pielęgnują cerę zanieczyszczoną, z trądzikiem, gdyż działają przeciwzapalnie, antyseptycznie i zakwaszająco, dzięki czemu pomagają oczyścić cerę oraz przywrócić jej naturalne pH. Odpowiada też cerom wrażliwym, naczyniowym, dojrzałym i zmęczonym, gdyż zawarte w jarzębinie witaminy — w tym duża dawka witaminy C, cukry, aminokwasy i sole mineralne odżywiają skórę, działają odmładzająco. Ponadto silnie nawilżają skórę, dodają jej blasku, rozjaśniają przebarwienia i pomagają zwalczać cienie pod oczami.

Jak zrobić kosmetyki z jarzębiny? Po pierwsze trzeba zebrać dojrzałe owoce jarzębiny, ale z drzew rosnących z dala od szosy gdzie narażone są działanie metali ciężkich i środków chemicznych. Z wymytych owoców, można teraz wykonać najprostszą z najprostszych maseczkę z jarzębiny.

  • Maseczka z jarzębiny do cery trądzikowej — owoce jarzębiny należy rozgnieść na papkę. Można też użyć suszonych owoców, wówczas najpierw namacza się je w ciepłej wodzie i po odsączeniu rozgniata. Maseczkę stosuje się punktowo na zmiany lub nakłada na całą twarz. Po 5-10 minutach zmywa się ją wodą lub tonikiem. By maseczka trzymała się skóry, można ją zabezpieczyć kawałkiem gazy, przyciętą na wymiar waszej twarzy.

  • Maseczka z jarzębiny do cery suchej — do rozdrobnionych owoców należy dodać składniki o działaniu nawilżającym i odżywczym, takie jak jogurt, maślanka czy miód.

  • Maseczka z jarzębiny do cery dojrzałej — rozgniecione owoce jarzębiny łączy się z kilkoma kroplami oleju migdałowego, arganowego, z pestek malin, oleju jojoba lub z pestek winogron. Do tego dodaje się witaminę E wyciśniętą z kapsułki i 1 łyżkę jogurtu naturalnego. Maseczkę nakłada na 20 minut, następnie zmywa wodą. Działanie powyższych maseczek, uzupełni domowy tonik.

  • Tonik z owoców jarzębiny — 2 łyżki rozgniecionych owoców jarzębiny zalewamy szklanką (200 -250 ml) letniej wody i gotujemy na małym ogniu przez 5 minut. Następnie przecedza się odwar przez gazę i przelewa do szklanej butelki. Tonik można stosować codziennie do przemywania skóry twarzy rano i wieczorem, bądź używać go w ciągu dnia jako mgiełki nawilżającej. Jeśli dodatkowo doda się do niego kilka kropli eterycznego olejku herbacianego, formuła będzie działała bardziej przeciwtrądzikowo. Produkt należy przechowywać w lodówce, maksymalnie do 7 dni.

  • Kompres na cienie pod oczami — zarówno toniku jak i owoców, które posłużyły do jego wytworzenia, można użyć jako kompresu pod oczy. W tym celu przykłada się pod oczy na 10 minut: zmoczone w toniku gaziki lub płatki bawełniane albo zawinięte w gazę owoce. Takie kompresy nawilżą i ujędrnią skórę, zmniejszą cienie i worki pod oczami, a także zniwelują drobne zmarszczki.

kilkoma kroplami olejku eterycznego, suche składniki, tworzenie domowych kosmetyków, kwas cytrynowy

Kosmetyki na bazie...bazy

Trudniejsza wersja przygotowania kosmetyków, wciąż nie jest taka trudna, bo wykonuje się je przy użyciu gotowych baz. W internetowych sklepach z półproduktami kosmetycznymi można kupić gotowe bazy, do najpopularniejszych kosmetyków takich jak kremy, balsamy, toniki, szampony. Niemal w każdym z nich, umieszczone są przepisy na wykonanie swojego kosmetyku.

Wystarczy odmierzyć odpowiednią porcję bazy, dodać wybrane składniki, delikatnie wymieszać bagietką do uzyskania jednolitej konsystencji i.... to wszystko, można produkt przełożyć do docelowego pojemnika. Kosmetyk szybko jest gotowy, bo baza nie wymaga podgrzewania, jedynie jeśli chcemy go zagęścić, to trzeba podgrzać w zlewce na łaźni wodnej masło karite, kakaowe lub cupuacu i dodać roztopione do bazy kremowej.

Gotowy krem lub balsam, możemy przechowywać w lodówce, wówczas jego termin ważności jest dłuższy, zazwyczaj ok. 3 miesięcy. Poza lodówką, zwłaszcza jeśli stężenie dodatkowych składników jest dość duże lub są one podatne na zanieczyszczenie mikrobiologiczne, przydatność do użycia ulega skróceniu do 2-3 tygodni.

Większą trwałość samorobionym kosmetykom zapewnią naturalne konserwanty, dzięki którym produkt może być stosowany nawet do 6 miesięcy. Naturalne konserwanty mogą mieć co prawda, słabsze działanie niż te sztuczne, ale i tak skutecznie zabezpieczają kosmetyk przed zepsuciem, przy tym nie wprowadzają do produktu chemii, a wręcz pielęgnują cerę.

domowe kosmetyki diy, składniki aktywne, codziennej pielęgnacji, pozostałe składniki, cukrowy peeling

Najtrudniejsza wersja

Kosmetyki takie jak krem, balsam czy mydło, można stworzyć bez użycia gotowych baz, korzystając z odpowiednich surowców kosmetycznych, w odpowiednich proporcjach. Mimo pozornej trudności, po zapoznaniu się z kilkoma wskazówkami i zgromadzeniu odpowiednich narzędzi, można pokusić się o wytworzenie w pełni swojego, spersonalizowanego kremu.

Aby zrobić swój pierwszy krem do twarzy, proponujemy skorzystać z gotowego przepisu, który znajdziecie na stronach sklepów z surowcami produktów. Następnie trzeba postępować krok po kroku zgodnie z przepisem. Na początku największym problemem jest zakup surowców i potrzebnych akcesoriów takich jak szklane miarki, łyżeczki miarowe, minimikser, waga jubilerska. W zależności co jest dla was łatwiejsze, składniki można odważyć, korzystając z wagi jubilerskiej lub łyżeczek miarowych. Z łatwością też można przeliczyć gramy na mililitry, więc zamiennie można stosować obydwa sposoby odmierzania składników.

Dla tych, którzy boją się matematycznych przeliczeń — uspokajamy, że na stronach sklepów z surowcami podane są liczne przykłady jak poruszać się w temacie obliczenia ilości składników. Na niektórych, wystarczy podać, ile produktu chcemy uzyskać i wszystko przeliczy się automatycznie w gramach i mililitrach.

Spróbujcie, to naprawdę nie jest trudne. Ale jeśli mimo wszystko, wolicie nie ryzykować, chociaż w głębi serca bardzo chcielibyście stworzyć coś swojego, to podpowiadamy, że jest jeszcze jedno wyjście. Mianowicie w tych samych sklepach można kupić gotowe zestawy do wykonania kosmetycznej miksturki. W pakiecie otrzymuje się bardzo dokładną instrukcję wykonania wraz z odważonymi składnikami. Nie ma też potrzeby nabywać dodatkowych akcesoriów, takich jak waga, opakowania czy zlewki. Wszystko, co potrzeba do wykonania kosmetyku jest już w zestawie. Czy może być prościej?

Udostępnij artykuł:
STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES

Korzystamy z plików cookies w celu dostosowania serwisu do Twoich potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Akceptuję pliki cookies