Dogoterapia i alpakoterapia — na czym polega lecznicza moc zwierząt?
Popularność terapii z wykorzystaniem zwierząt w Polsce z roku na rok wzrasta i cieszy się sporym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego: alpakoterapia czy dogoterapia niesie za sobą mnóstwo korzyści, a w dodatku jest bardzo przyjemna.
Alpaki
Te urocze, należące do rodziny wielbłądowatych zwierzęta pochodzą z Ameryki Południowej. To zwierzęta żyjące stadnie, można je spotkać głównie w Andach na wysokości od 4000 do 4700 m n. p. m. Można je również spotkać w Peru, Chile i Boliwii. Alpaki to zwierzęta o łagodnej naturze. Nie boją się obecności ludzi i bardzo szybko można pozyskać ich sympatię. Te urocze zwierzęta mają bardzo przyjemną i delikatną w dotyku sierść, nazywane są puszystymi terapeutami. Alpaki to zwierzęta niezwykle przyjazne, a przebywanie w ich otoczeniu ma dobroczynny wpływ dla osób w każdym wieku. Nie wykazują zachowań agresywnych, wręcz przeciwnie - mają delikatne usposobienie. Alpaki również bez problemu dają się przytulać, głaskać i karmić. Są roślinożerne; żywią się miedzy innymi trawą pastwiskową, sianem, marchewką i karmą.
Alpakoterapia
Alpakoterapia to jedna z form zooterapii czyli leczenie z udziałem zwierząt pod okiem doświadczonego terapeuty. To naturalna metoda leczenia oraz rehabilitacji, przeznaczona dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, która oparta jest na bezpośrednim kontakcie człowieka z alpaką. Alpakoterapia działa podobnie jak felinoterapia - terapia z kotami - oraz dogoterapia czyli terapia z psami. Alpakoterapia wspomaga rehabilitację zarówno ruchową, jak i umysłową osób z niepełnosprawnościami. Bezpośredni kontakt z alpakami powoduje wydzielanie się endorfin czyli hormonu szczęścia.
Alpakoterapia w szczególności polecana jest osobom z: zaburzeniami lękowymi, depresją, autyzmem, ADHD, zespołem Downa, trudnościami w uczeniu się, mózgowym porażeniem dziecięcym, niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami zachowania, chorobą nowotworową, obniżoną samooceną, po traumatycznych doświadczeniach, samotnym, z zaburzeniami rozwoju.
Gdzie można odbyć alpakoterapię?
Apakoterapię można odbyć w wielu ośrodkach w całej Polsce, a na naszej mapie z roku na rok pojawiają się nowe miejsca gdzie możemy spotkać się z tymi stworzeniami pod okiem wykwalifikowanych terapeutów. Ośrodki terapeutyczne mają w swojej ofercie kilka rodzajów zajęć; na przykład grupowe czy indywidualne.
Zajęcia z alpakami mogą być prowadzone na otwartej i zamkniętej przestrzeni. Alpaki coraz częściej stanowią też atrakcję dla dzieci. Popularne stają się ich wizyty w przedszkolach i szkołach, podczas których dzieci mogą poznać te zwierzęta i spędzić miło czas. W praktyce sesje terapeutyczne są dostosowywane indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta. Istnieje możliwość jedynie głaskania zwierząt, ale w ramach terapii mogą zostać dodane też elementy pielęgnacji czy zabawy.
Alpakoterapia pomaga przy problemach z:
-
stresem, agresją;
-
wysokim ciśnieniem, nadciśnieniem;
-
poczuciem osamotnienia, depresją, lękiem, niepokojem;
-
komunikacją społeczną i emocjonalną;
-
umiejętnościami adaptacyjnymi;
-
umiejętnościami sensomotorycznymi;
-
uzależnieniami od wszelkiego rodzaju substancji psychoaktywnych.
Jakie są korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z alpakoterapii?
Gdy przebywamy w towarzystwie alpak:
-
obniża się poziom stresu; zwierzęta te pomagają pozbyć się negatywnych emocji, wyciszają, motywują do działania, pomagają w przełamywaniu barier psychicznych, stymulują układ nerwowy, pomagają w pokonywaniu lęków;
-
wpływają na rozwój umiejętności sensorycznych, psychicznych i społecznych;
-
wpływają na poprawę koncentracji, uczą cierpliwości, uczą nawiązywania więzi, empatii oraz odpowiedzialności.
Czytaj też: Jaki pies do domu z małymi dziećmi? Podpowiadamy!
Dogoterapia
Dogoterapia - czyli kynoterapia - to rehabilitacja osób z udziałem psów w celu poprawy stanu zdrowia pacjenta. Podstawowe założenie takiej terapii to nawiązanie więzi między pacjentem a zwierzęciem. Psy powinny mieć ukształtowany charakter oraz odbyć szereg specjalistycznych kursów przygotowujących do roli terapeuty, a także być pod stałą opieką weterynaryjną. Podczas zajęć wykorzystywane są ćwiczenia fizyczne, socjalizacyjne, psychologiczne czy wspomagające rozwój. Dogoterapia stosowana jest zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych. Polecana jest między innymi dla osób chorych na nerwicę, niedowład kończyn, schizofrenię, padaczkę, zaburzenia mowy, widzenia i słyszenia.
Dogoterapeuta powinien posiadać uprawnienia do wykonywania kynoterapii. Wskazane jest posiadanie wykształcenia pedagogicznego, psychologicznego, fizjoterapeutycznego albo weterynaryjnego. Dodatkowo należy posiadać dyplom lub certyfikat uprawniający do pracy w zawodzie dogoterapeuty.
Każda forma terapii ze zwierzętami ma bardzo pozytywny wpływ na pacjentów - zarówno dzieci, jak i dorosłych. Szczególnie polecana jest dla osób z niepełnosprawnościami oraz wymagających rehabilitacji ruchowej.
Autopromocja