Czym jest elastyczna organizacja pracy? Kto może złożyć wniosek o elastyczny czas pracy?
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Fortuna Spk, oferującej usługi outsourcingowe
Z każdym rokiem coraz większa liczba pracodawców sięga po rozwiązanie w postaci elastycznego czasu pracy. Elastyczny czas pracy to model organizacji pracy, w którym pracownicy mają pewną swobodę w określaniu godzin, w których pracują, przy zachowaniu pewnych wyznaczonych ram czasowych.
Na czym polega elastyczny czas pracy? Jakie konsekwencje niesie dla pracodawcy, jak i pracownika? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Definicja czasu pracy
Czasem pracy jest czas, gdzie pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Pozostawanie w dyspozycji obejmuje:
-
Faktyczną pracę
-
Okres nieświadczenia pracy jeżeli pracownik jest gotowy do pracy (fizycznej, intelektualnej i prawnej) w zakładzie pracy lub innym miejscu wykonywania pracy.
Do czasu pracy zaliczyć można nie tylko okresy faktycznego świadczenia pracy. Poza okresem faktycznie świadczonej pracy do czasu pracy wlicza się z mocy prawa między innymi:
-
15-minutową obowiązkową przerwę w pracy
-
Przerwy na karmienie dziecka piersią
-
Czas zwolnienia od pracy w związku z przeprowadzaniem badań lekarskich w związku z ciążą,
-
Przerwy, które są wprowadzone dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia
-
Czas przeprowadzania okresowych i kontrolnych badań lekarskich
-
Przerwy wynikające z pracy przy monitorach ekranowych
-
Czas szkolenia w zakresie bhp.
Czym jest ruchomy czas pracy?
Elastyczny czas pracy (ruchomy czas pracy) to model organizacji pracy, w którym pracownicy mają pewną swobodę w określaniu godzin, w których pracują, przy zachowaniu pewnych wyznaczonych ram czasowych. W tym podejściu pracodawcy zwykle koncentrują się na wynikach i osiągnięciach, bardziej niż na tradycyjnych godzinach pracy.
Pracodawcy mają możliwość wdrożenia elastycznego modelu czasu pracy w sytuacjach uzasadnionych specyfiką pracy, strukturą organizacji lub miejscem wykonywania pracy. Aktualnie, elastyczny czas pracy jest powszechnie wykorzystywany w sektorze handlowym. W przyszłości zgodnie z nowymi przepisami elastyczny czas pracy będzie dostępny dla szerszego grona pracowników, w tym przede wszystkim dla rodziców. Nowy proces składania wniosków o elastyczny czas pracy znacząco wzmocni prawa pracowników.
Elastyczna organizacja pracy obejmuje:
Indywidualny rozkład czasu pracy — polega na uzgodnieniu go przez pracodawcę zgodnie z życzeniem pracownika w ramach obowiązującego systemu pracy.
Ruchomy czas pracy — przewiduje różne godziny rozpoczynania pracy, w którym pracownik sam decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.
System zadaniowego czasu pracy — daje możliwość pracownikowi, aby mógł swobodnie ustalić czas, który potrzebuje na wykonanie zadań, przy jednoczesnym uwzględnieniu norm wynikających z Kodeksu pracy.
Elastyczne formy organizacji czasu pracy np. praca w przerywanym czasie pracy, indywidualnym rozkładzie czasu pracy lub w ruchomym czasie pracy.
Jakie są korzyści dla pracownika?
-
Dopasowanie do rytmu życia — elastyczny czas pracy pozwala pracownikom dostosować harmonogram do swojego rytmu życia, uwzględniając obowiązki rodzicielskie, zajęcia pozazawodowe i inne zobowiązania.
-
Poprawa równowagi pracy i życia prywatnego — to podejście pomaga zmniejszyć napięcie między pracą a życiem osobistym, dając pracownikom większą kontrolę nad swoim czasem i redukując stres.
-
Efektywność w pracy — pracownicy mogą wybierać godziny, w których są najbardziej produktywni, co może przynieść lepsze wyniki.
Jakie są korzyści dla pracodawcy?
-
Zwiększona produktywność — elastyczny czas pracy może sprzyjać wyższej produktywności, ponieważ pracownicy pracują wtedy, gdy są najbardziej skoncentrowani i efektywni.
-
Zatrzymanie talentów — taki model może przyciągnąć utalentowanych pracowników, którzy cenią sobie swobodę w organizacji swojego czasu pracy.
-
Oszczędność kosztów — jeśli nie ma potrzeby utrzymywania tradycyjnych godzin biurowych, może to przyczynić się do obniżenia kosztów operacyjnych.
Elastyczny czas pracy — przepisy prawne
Elastyczny czas pracy reguluje Art. 1401 Kodeksu pracy
§ 1. Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy.
§ 2. Rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.
§ 3. Wykonywanie pracy zgodnie z rozkładami czasu pracy, o których mowa w § 1 i 2, nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133.
§ 4. W rozkładach czasu pracy, o których mowa w § 1 i 2, ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.
Elastyczny czas pracy — jakie zmiany w Kodeksie pracy?
Od 2023 roku, zmiany wprowadzone przez unijne dyrektywy rozszerzyły kategorię pracowników, którzy mogą ubiegać się o elastyczny czas pracy. Z tej możliwości skorzystać mogą również rodzice.
Nowy Kodeks pracy umożliwia wybranym rodzicom składanie wniosków o elastyczną organizację pracy. Zgodnie z przepisem, pracownicy, którzy sprawują opiekę nad dzieckiem do momentu ukończenia przez nie 8 roku życia, mogą wystąpić z wnioskiem – zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej – o zastosowanie elastycznej organizacji pracy. Wniosek taki należy złożyć najpóźniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznego czasu pracy.
Elastyczny czas pracy obejmuje następujące aspekty:
-
Pracę zdalną
-
Przerywany czas pracy
-
Skrócony czas pracy
-
Ruchomy czas pracy
-
Weekendowy czas pracy
-
Indywidualny czas pracy.
Rodzic zainteresowany objęciem go elastyczną organizacją pracy będzie zobowiązany złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy.
Wniosek musi zawierać:
-
Imię i nazwisko dziecka
-
Przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy
-
Termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy
-
Rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której pracownik planuje korzystać.
Pracodawca jest zobowiązany do rozpatrzenia wniosku, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby pracownika, w tym określenie terminu oraz powód, dla którego taka elastyczna forma organizacji pracy jest potrzebna. Dodatkowo uwzględnione zostaną także własne wymagania i możliwości pracodawcy, takie jak konieczność utrzymania ciągłości pracy, organizacja zadań lub charakter wykonywanej pracy. Kluczowe będzie, aby pracodawca udzielił odpowiedzi na złożony przez pracownika wniosek.