Czym jest biała lista podatników VAT?
Biała lista podatników VAT jest zbiorem danych zawierających informacje o podatnikach. Biała lista podatników VAT to wykaz podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą i są zarejestrowani jako podatnicy VAT, a jednocześnie nie posiadają zaległości wobec organów skarbowych w zakresie podatku VAT. Lista ta służy m.in. do ułatwienia przedsiębiorcom weryfikacji kontrahentów oraz zapobieganiu wyłudzeniom podatku VAT.
Biała lista pozwala:
-
sprawdzić, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT;
-
dowiedzieć się, dlaczego kontrahentowi odmówiono rejestracji;
-
sprawdzić, dlaczego kontrahenta wykreślono z rejestru lub przywrócono w wykazie podatników VAT;
-
potwierdzić numer rachunku bankowego, na jaki trzeba zapłacić swojemu kontrahentowi.
Co warto wiedzieć na temat białej listy? Sprawdź, co podpowiadają nasi specjaliści! Sprawdź również jakie możliwości daje wyszukiwarka firm vortalu OWG. Tylko tu znajdziesz aktualne dane podatnika vat w tym również informacje z białej listy.
Jakie informacje można znaleźć na białej liście podatników VAT?
Biała lista podatników VAT dostarcza wielu cennych informacji na temat danej firmy, w tym:
-
imię i nazwisko przedsiębiorcy lub nazwę firmy;
-
numer, przy pomocy którego podmiot zidentyfikowany został na potrzeby podatku, w przypadku, jeżeli taki numer został firmie przyznany;
-
status podmiotów (w odniesieniu, do których nie dokonano rejestracji albo który wykreślono z rejestru jako podatników VAT, zarejestrowanych jako „podatnik VAT czynny” lub „podatnik VAT zwolniony”, w tym również podmiotów, których rejestracja została przywrócona do rejestru VAT), jak również dane kontrahenta;
-
numer REGON lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), (w przypadku, jeżeli zostały nadane);
-
adres siedziby firmy;
-
imiona i nazwiska osób, które wchodzą w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu oraz ich numery identyfikacji podatkowej;
-
imiona i nazwiska prokurentów, ich numery identyfikacji podatkowej;
-
daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru podatników vat oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;
-
podstawę prawną odpowiednio odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru podatników vat, przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;
-
numer rachunków rozliczeniowych w banku, imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, gdzie dana firma jest członkiem. Numery rachunków, które to otwarte są w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu STIR (Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej).
Jak zgłosić rachunek na białą listę podatników VAT?
Nie ma potrzeby zgłaszania rachunku na białą listę podatników VAT, ponieważ lista ta jest generowana automatycznie na podstawie danych zgromadzonych przez organy podatkowe. Jeśli dany podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest zarejestrowany jako podatnik VAT i nie ma zaległości wobec organów podatkowych w zakresie podatku VAT, powinien pojawić się na białej liście VAT.
W przypadku wątpliwości co do statusu podmiotu na liście VAT można dokonać weryfikacji poprzez wyszukanie go na stronie Ministerstwa Finansów, gdzie dostępna jest aktualna wersja białej listy podatników VAT. Można tam też skorzystać z wyszukiwarki, wpisując numer NIP lub nazwę podmiotu.
Jak skorzystać z wyszukiwarki wykazu podatników vat?
Wystarczy podać jedną z czterech danych, jakie dotyczą kontrahenta, żeby dowiedzieć się, czy jest czynnym podatnikiem VAT oraz sprawdzić jego dane firmowe. Jeżeli znamy numer konta podatnika, NIP lub REGON, możemy łatwo go wyszukać. System dokonuje weryfikacji numeru rachunku bankowego. Jeżeli znamy tylko nazwę, możemy wyszukać go dzięki liście, która pojawi się, gdy wpiszemy co najmniej 5 znaków.
Dlaczego warto sprawdzać rachunki rozliczeniowe kontrahenta?
Oprócz kontrolowania statusu - „podatnik vat czynny” najbardziej przydatną informacją, jaką można znaleźć na białej liście, są numery rachunków rozliczeniowych kontrahenta.
Warto sprawdzać rachunki na białej liście podatników VAT, ponieważ pozwala to uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z transakcjami z nieuczciwymi lub nieprawidłowymi podmiotami gospodarczymi.
Sprawdzenie podmiotu na liście VAT pozwala upewnić się, że jest on zarejestrowany jako podatnik VAT i nie ma zaległości podatkowych, co może sugerować, że jest to rzetelny i uczciwy przedsiębiorca. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko związane z nierzetelnymi kontrahentami i uniknąć ewentualnych konsekwencji prawnych, finansowych lub reputacyjnych wynikających z nieprawidłowych transakcji.
Biała lista – korzystanie z rachunków spoza listy
Od 1 stycznia 2020 r. płatność za transakcję o wartości powyżej 15.000 zł, która jest dokonywana na numery rachunków rozliczeniowych spoza wykazu - biała lista podatników VAT, powoduje, że nie może ona stanowić kosztu uzyskania przychodów na gruncie PIT czy CIT. Ominięcie rachunku z białej listy przy płatności prowadzi do zwiększonej podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych lub osób fizycznych, w zależności od formy prowadzenia działalności. Przedsiębiorcy zobligowani są albo w ogóle nie ujmować kosztu, albo zwiększyć wykazane przychody.
Drugą sankcją jest odpowiedzialność solidarna z kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie uiści on należnego podatku VAT od transakcji. Można uniknąć tej sankcji, jeżeli w terminie 7 dni naczelnik urzędu skarbowego uzyska informację o takiej płatności.
Ważne:
Jeżeli nastąpiła zmiana firmowego rachunku bankowego, dotychczasowego lub prywatnego, lub gdy nie ma się założonego rachunku firmowego, powinno się dokonać jego aktualizacji w urzędzie skarbowym – gdy prowadzi się działalność w formie spółki prawa handlowego oraz spółki cywilnej lub w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – gdy prowadzi się jednoosobową działalność gospodarczą. Takiej aktualizacji trzeba też dokonać w przypadku zmiany właściwości urzędu skarbowego.
Trzeba pamiętać też, że Biała lista podatników VAT nie obejmuje prywatnych rachunków bankowych, które nie zostały założone w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Więc kontrahent nie znajdzie rachunku bankowego, jeżeli nie używa się go jako swojego rachunku firmowego. W sytuacji, gdy nie jest się pewnym, jaki charakter ma rachunek bankowy, zawsze można zasięgnąć informacji w banku, którym się go posiada.
Podsumowanie
Biała lista podatników VAT znana również jako wykaz podatników vat to baza, która zawiera informację na temat podatnika vat. Umożliwia weryfikację statusu kontrahenta. Dzięki niej dowiedzieć się można, czy kontrahent ma status czynnego podatnika VAT, czy został wykreślony z listy podatnika vat lub ponownie w niej umieszczony oraz znaleźć informację na temat imiennych rachunków kontrahentów.
Posługiwanie się wykazem prowadzi do przejrzystości oraz chroni przed niekorzystnymi skutkami podatkowymi.
Różne przekręty, fikcyjne faktury, wyłudzenia, jakich dopuszczają się, podatnicy vat należą do częstych praktyk wykorzystywanych przez międzynarodowe czy krajowe grupy przestępcze. Z tego powodu straty budżetów sięgają miliardów. Każdy kraj próbuje z tym walczyć na własny sposób.
Niezależnie od istniejących przepisów karnych są też takie, które już na początkowym etapie zapłaty mają za zadanie sprawić, że transakcje będą bardziej przejrzyste. Właśnie do takich celów powołana została biała lista podatników VAT.
Tekst zawiera autopromocję.