Rośliny oczyszczające powietrze — naturalne filtry. Które wybrać?
Jakość powietrza w domu można poprawić na różne sposoby — odpowiednia wentylacja, dobry oczyszczacz powietrza czy regularne wietrzenie pomieszczeń. Jednak istnieje jeszcze jedno skuteczne rozwiązanie – wprowadzenie do domu roślin doniczkowych oczyszczających powietrze. Te rośliny nie tylko mają pozytywny wpływ na stan powietrza, ale także stanowią estetyczny dodatek do wnętrza, nadają mu charakter i przyjemny klimat.
Jakie kwiaty warto wybrać, aby poprawić jakość powietrza w naszych domach?
Przeważającą część naszego życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, zarówno w domu, jak i w pracy. Niestety, powietrze wewnątrz budynków może być obarczone większym ryzykiem zanieczyszczeń niż to na zewnątrz. Niekiedy nawet nieświadomie wprowadzamy różnorodne substancje toksyczne do naszego otoczenia. Problem ten ma wymiar zarówno zdrowotny, jak i ekologiczny. Choć nie wszystkie z tych substancji są szkodliwe w dużych ilościach, należy mieć na uwadze, że ich nagromadzenie może mieć negatywny wpływ na organizm (np. prowadzić do zawrotów głowy czy alergicznych reakcji).
Rozpoznanie, co to są za substancje, skąd pochodzą i w jaki sposób wpływają na zdrowie, stanowi kluczowy krok w podejmowaniu decyzji dotyczących tego, które rośliny będą najlepiej odpowiadały za oczyszczanie powietrza w naszym otoczeniu. Wśród najczęściej występujących toksycznych substancji w naszym otoczeniu wymienić można: formaldehydy, ksylen, amoniak, toluen czy tlenek węgla.
Badania NASA — jakie rośliny oczyszczają powietrze?
W 1989 r. NASA przeprowadziła badania mające na celu zbadanie skuteczności roślin domowych w usuwaniu lotnych zanieczyszczeń, takich jak formaldehyd, benzen czy trichloroetylen, z powietrza na stacjach kosmicznych — szukano naturalnego sposobu na oczyszczanie powietrza, by zmniejszyć wydatek energii na jego filtrowanie. Wyniki tych badań są dostępne do dziś i stanowiły inspirację dla kolejnych naukowców, którzy podjęli się dalszych testów, badając wpływ roślin na eliminację innych szkodliwych substancji, takich jak ksylen, toluen czy amoniak.
Skuteczność roślin w procesie oczyszczania powietrza zależy od gatunku rośliny, ilości jej masy zielonej. Im więcej liści o większej łącznej powierzchni, tym roślina jest w stanie w krótszym czasie przefiltrować więcej powietrza. Wśród roślin, które według badań NASA najefektywniej oczyszczają powietrze, znajdują się takie gatunki jak: Bluszcz Pospolity, Chryzantema Wielokwiatowa, Hoja Różowa, Figowiec Benjamina, Gerbera Jamesona, Palma Areka, Skrzydłokwiat, Sansewiera Gwinejska, Anturium Andreego.
Air So Pure — oddychać zdrowiej! Jakie rośliny warto mieć w domu?
Air So Pure to handlowa nazwa roślin, które zostały specjalnie wyselekcjonowane ze względu na swoje zdrowotne właściwości potwierdzone badaniami. Te rośliny są znane ze swojej wysokiej skuteczności w procesie oczyszczania powietrza. Ich obecność w biurze czy domu nie tylko przyczynia się do stworzenia zdrowszych i bardziej komfortowych warunków, ale także może wpływać pozytywnie na naszą produktywność i koncentrację. Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze to między innymi:
Aloes — roślina ceniona na całym świecie!
To zasługa jej wyjątkowych właściwości leczniczych oraz roli jako źródła składników używanych do produkcji kosmetyków. Aloes wykazuje właściwości oczyszczające, lecznicze, łagodzące. Jest w stanie absorbować szkodliwe substancje, takie jak benzen czy tlenek węgla, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w domu. Ponadto, ze względu na swoje dekoracyjne walory, aloes stanowi nie tylko skuteczne narzędzie do oczyszczania powietrza, ale także atrakcyjny element dekoracyjny — można go z powodzeniem wkomponować w różnorodne aranżacje wnętrz.
Sansewieria — łatwość pielęgnacji
Na szczególną uwagę zasługuje sansewieria — skutecznie eliminuje aceton, radzi sobie z substancjami lotnymi oraz absorbuje dwutlenek węgla, co przyczynia się do zmniejszenia ilości formaldehydu w powietrzu. Jest jedną z najwydajniejszych roślin domowych w produkcji tlenu i oczyszczaniu powietrza z formaldehydu, ksylenu, toluenu, trójchloroetylenu i benzenu. Produkuje tlen także nocą, co sprawia, że jest idealnym wyborem do sypialni. Co istotne, sansewieria jest łatwa w utrzymaniu, nie wymaga częstego podlewania, jest doskonałym wyborem dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w pielęgnacji roślin. Bogata i intensywna kolorystyka sansewierii sprawia, że doskonale nadaje się do wzbogacenia estetyki wnętrza, jednocześnie skutecznie oczyszczając powietrze.
Bluszcz angielski — popularne pnącze
Spotykać go możemy w Europie, Afryce Północnej, na Wyspach Kanaryjskich, Kaukazie i w Azji, a także w polskich lasach. Bluszcz pomaga oczyszczać pomieszczenia ze szkodliwych związków chemicznych — zmniejsza poziom benzenu, formaldehydu, trichloroetenu, toluenu i ksylenów. Doskonale nadaje się do pomieszczeń, w których zależy nam na usunięciu dymu papierosowego. Bluszcz ma niewielkie wymagania dotyczące nasłonecznienia, dzięki temu umieścić go możemy zarówno w dobrze doświetlonym pokoju, jak i w pomieszczeniach o ograniczonym dostępie światła, takich jak ciemne korytarze czy łazienki. Bluszcz jest rośliną trującą, musimy o tym pamiętać, zwłaszcza mając w domu małe dzieci lub zwierzęta.
Palma Areca — skuteczna w eliminowaniu lotnych związków organicznych
Ta pochodząca z tropików roślina charakteryzuje się nie tylko efektownym wyglądem, łatwością w pielęgnacji oraz odpornością. Palma Areka jest doskonałym wyborem, jeśli zależy nam na nawilżeniu powietrza oraz eliminacji szkodliwych substancji, takich jak benzyna, tlenek węgla, ksylen i formaldehyd. Idealnie nadaje się do mieszkań, jak i biur.
Figowiec Benjamina — fikus Beniaminek
Ta imponująca roślina występuje naturalnie w Azji Południowej, północnej Australii i na wyspach obszaru Oceanii, w swym naturalnym środowisku przybiera postać wysokiego, zawsze zielonego drzewa. Powszechnie znany jako fikus lub Beniaminek, jest jedną z najczęściej spotykanych roślin w naszych domach. Bez wątpienia fikus jest niezwykłym elementem dekoracyjnym, dodatkowo posiada zdolność oczyszczania powietrza z toksyn — skutecznie redukuje stężenie formaldehydu w powietrzu, a także usuwa ksylen i amoniak. Jest łatwy w uprawie, preferuje światło rozproszone. Warto jednak pamiętać, że liście fikusa są trujące, dlatego zaleca się trzymać go poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
Skrzydłokwiat — roślina o wyjątkowych właściwościach
Pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej, skrzydłokwiat charakteryzuje się gęstymi kępami długich, lancetowatych liści o intensywnie zielonym kolorze i lśniącej powierzchni, osadzonych na długich ogonkach. Skrzydłokwiat to piękna roślina, która ozdobi nasze wnętrze, ale także efektywnie filtruje i nawilża powietrze, pochłania szkodliwe promieniowanie urządzeń elektrycznych, a także zarodniki pleśni. Ponadto pomaga usunąć szkodliwe substancje lotne — trójchloroetylen, benzen, ksylen, formaldehyd i amoniak. Skrzydłokwiat jest rośliną niewymagającą, łatwą w uprawie, odporną na choroby i szkodniki, najlepiej umieścić ją w miejscu o umiarkowanym oświetleniu, w żyznej, półprzepuszczalnej glebie. Jest rośliną trującą.